Już niedługo spółki z warszawskiego parkietu zaczną się chwalić osiągnięciami za II kwartał. Z pomocą analityków przygotowaliśmy listę spółek, które nie powinny rozczarować inwestorów swoimi wynikami.
Duże spółki
Zdaniem ekspertów pozytywnych niespodzianek w segmencie największych firm z WIG20 nie będzie zbyt wiele. Faworytem analityków są spółki paliwowe, które pokażą jedną z najbardziej widocznych dynamik poprawy wyników na GPW. Rekordowe wyniki powinien pokazać PKN Orlen ze względu na utrzymujące się korzystne warunki w sektorze rafineryjnym i petrochemicznym. – Relatywne niskie ceny ropy oraz silny popyt sprawiały, że marże sięgnęły rekordowych poziomów. Trudno stwierdzić, czy i na ile będzie to zaskoczeniem dla rynku. Myślę, że rynek już antycypuje dobre wyniki spółki – ocenia Łukasz Janczak, analityk BESI.
Z pozostałych spółek na wyróżnienie zasługuje Synthos, któremu sprzyja poprawa sytuacji na rynku kauczuków. – Spółka z pewnością uzyskała w II kwartale lepsze wyniki niż w I kwartale. Mieliśmy bowiem do czynienia z odbiciem cen kluczowego dla spółki surowca – butadienu, a także z dobrą sytuacją na rynku opon w Azji – wyjaśnia Kamil Szlaga, analityk Trigon DM. – Wszystko wskazuje na to, że najgorsze Synthos ma już za sobą. Jednak wciąż nie są to zadowalające poziomy kwartalnych wyników – dodaje.
Handel i przemysł
Pozytywnych wiadomości w tym sezonie powinny dostarczyć inwestorom przede wszystkim raporty średnich i małych spółek. Niespodzianek warto wypatrywać w spółkach przemysłowych. – Poprawie rezultatów sprzyjała dobra koniunktura na rynku europejskim oraz osłabiający się złoty względem euro. Spółki korzystały również z niższych cen metali kolorowych i stali. Ponadto II kwartał będzie pierwszym kwartałem, kiedy w bazie porównawczej będziemy widzieli efekt spadku koniunktury na rynkach wschodnich. Mając to wszystko na uwadze oceniam, że większość spółek powinna odnotować pozytywną dynamikę rezultatów – mówi Jakub Szkopek, ekspert DM mBanku. Wśród kandydatów z branży przemysłowej, którzy mają szanse pochwalić się efektowną poprawą wyników, wymienia: ACE, Feerum, Impexmetal, Elemental, Kruszwicę, Tarczyńskiego, Uniwheels oraz Pozbud.
Udany kwartał mają za sobą spółki, których sytuacja mocno jest powiązana z popytem konsumenckim. Wśród nich Małgorzata Kloka, analityk Pekao IB, wymienia AmRest. – Spółce sprzyjają pozytywne nastroje konsumentów na kluczowych rynkach, co przekłada się na wzrost sprzedaży porównywalnej. Ponadto pozytywny wpływ na wyniki powinny mieć korzystne ceny żywności oraz zmniejszanie strat na nowych rynkach – przekonuje. Pozytywnych wiadomości inwestorzy powinni wypatrywać również w raportach detalistów handlujących odzieżą i obuwiem. Znaczącej poprawy wyników można oczekiwać także w przypadku Bytomia. Potwierdzeniem udanego kwartału mogą być raportowane przez odzieżową spółkę miesięczne dane o sprzedaży. Wynika z nich, że w II kwartale utrzymała ona dwucyfrową dynamikę sprzedaży, licząc rok do roku. Co ważne, wzrosły też marże. – Bytom powinien zaraportować dużą poprawę wyników. Spółka nie tylko rozbudowała mocno sieć detaliczną, ale także o blisko 1,4 proc. poprawiła marżę handlową w segmencie. Dodatkowo sprzedaż na metr kwadratowy wzrosła w relacji do porównywalnego okresu ubiegłego roku o blisko 18 proc., co jest nie tylko efektem dobrej kolekcji, ale również pracy nad efektywnością sklepów – ocenia Adam Górniak, analityk DM BDM. Z przewidywań ekspertów wynika, że w zakończonym kwartale nieźle poradzili sobie także inni detaliści. – Wśród mniejszych spółek modowych dobre wynik mogą pokazać Monnari oraz Vistula. Obie zanotowały dwucyfrowy wzrost sprzedaży w II kwartale – wskazuje Małgorzata Kloka.