Każdy analityk podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami.
To nie jest dobry czas dla inwestorów posiadających akcje popularnego brytyjskiego detalisty – Marks & Spencer. Po ogłoszeniu wyników i perspektyw, gracze stracili nadzieję na szybkie odwrócenie złej passy przez nowego prezesa i nowy, pomniejszony zarząd. Fundamentalnie według raportów Morning Start Quantitative Equity akcje są teraz odrobinę droższe od średniej spółek konsumenckich w Wielkiej Brytanii i pomimo, wydawałoby się, relatywnie niskiej ceny są bliskie przekroczenia granicy 'niedowartościowane' i 'właściwa wycena'.
Inwestorzy nadal liczą na zbudowanie przez akcje platformy do wybronienia dna z 2014 r. Od początku roku na wykresie rysuje się potencjał do odwróconego RGR. Niewątpliwie długim pozycjom nie jest „po drodze" z olbrzymią luką, której inwestorzy doświadczyli po zbliżeniu się kursu do kluczowego oporu. To ewidentny punkt dla niedźwiedzi. Akcje są bardzo atrakcyjne do krótkoterminowych spekulacji zarówno na wzrost jak i spadek, ale przy niskich depozytach zabezpieczających dla CFD szczególną uwagę trzeba zwracać na stosunek wartości pozycji do środków na rachunku, żeby nie ryzykować olbrzymiej straty.
W tym tygodniu proponujemy spółkę Oracle. Znajduje się ona u nas w portfelu pierwszy raz, a także wyjątkowo popatrzymy także na nieco niższy interwał. W tym wypadku H4. Mamy tutaj bardzo ładny trend wzrostowy, który obecnie znajduje się w fazie korekty. Korekta książkowo zamknięta jest w formacji flagi (czerwone linie). Flaga w takim układzie sugeruje rychłe dalsze wzrosty. Początkiem do nowej fali wzrostowej może się tutaj okazać odbicie od 38,2-proc. Fibonacciego, które często kończy korekty. Warto także zauważyć, że cena wewnątrz flagi poruszała się w rytm głowy z ramionami. Ta niedźwiedzia szansa nie została jednak wykorzystana, co w słabym świetle stawia podaż. Idąc tokiem rozumowania, że niewykorzystane okazje na rynku się mszczą, proponujemy wejście w pozycje długą ze stop lossem poniżej 38,2-proc. Fibonacciego. Takiemu spojrzeniu powinien sprzyjać także szeroki rynek, gdzie S&P500 wybronił kluczowe wsparcie na 2030 pkt.
W ostatnich trzech tygodniach doszło do wykształcenia popytowej struktury trzech świeczek, która według japońskich technik AT nazywana jest „potrójnym dnem rzeki", czy też „trzy gwiazdy południa". Abstrahując od kolorystyki i ułożenia trzeciej najmniejszej tygodniowej świeczki, należy majową konsolidację uznać jako sekwencję ukazującą wygasanie podaży. Czy jest to już z punktu timingowego sygnał do zajmowania długich pozycji już teraz? Tego obecnie nie wiadomo, jednakże w momencie wybicia 15,88 euro (w cenach zamknięcia) pojawi się sygnał BUY. Warunek ten jest konieczny do spełnienia warunku, aby można było postawiać optymistyczną prognozę, a wynika to z faktu, że w strefie 15,6 – 15,88 euro znajduje się silna strefa podażowa związana z linią trendu spadkowego oraz z dzienną dwusetką. Na korzyść byków a tym samym spory wpływ na średnioterminowy Big Picture ma tegoroczny układ Overbalance, który w obecnym układzie należałoby odczytać jako zwieńczenie spadkowej fali z 2015 r.