Mieszkanie+ nadchodzi wielkimi krokami. Rząd przyjął uchwałę w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) – w tym roku ma być gotowa ustawa regulująca tę kwestię, w przyszłym roku ma się rozpocząć nabór wniosków o przydział, a pierwsze lokale mają trafić na rynek pod koniec 2019 r. Tanie mieszkania na wynajem, z opcją przejęcia na własność, miałyby powstać na gruntach należących do Skarbu Państwa. W finansowanie programu ma być zaangażowany m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego.
Wciąż mało szczegółów
Budowa mieszkań w Polsce to domena deweloperów komercyjnych, którzy kontrolują trzy czwarte rynku. Jak Mieszkanie+ postrzegają spółki?
– Założenia i cele programu są absolutnie słuszne: zwiększenie podaży mieszkań, obniżenie kosztów, zachęcenie do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Wynikają z realnej potrzeby sektora, ale przede wszystkim z podstawowych potrzeb Polaków – komentuje Edward Laufer, prezes Vantage Development. – Aby jednak cały projekt się powiódł i był skuteczny, niezbędne jest dostosowanie go do panujących w całym sektorze warunków, precyzyjne określenie zasad przyznawania mieszkań i ich późniejszego wykupu oraz opracowanie efektywnego systemu finansowania całego programu, aby nie był zbyt dużym obciążeniem dla państwowego budżetu – dodaje.
Laufer wskazuje, że chociaż uchwała rządu przedstawia nieco więcej szczegółów dotyczących funkcjonowania programu, to jednak nie rozwiewa wątpliwości i nie odpowiada na wszystkie istotne pytania. – Nie wiemy, skąd dokładnie pochodzić będą środki na finansowanie programu. Kolejną kwestią jest to, w jaki sposób optymalizowany będzie proces realizacji poszczególnych inwestycji. Wiemy, że budynki będą stawiane na państwowych gruntach. Są to zarówno atrakcyjne tereny w centrach miast, jak i działki bardzo od nich oddalone. Treść uchwały mówi o obniżeniu kosztów budowy mieszkań. Oczywiście pole do optymalizacji jest zawsze. Ale czy aby nie odbędzie się to ze szkodą dla jakości budowanych inwestycji? No i co z infrastrukturą? Im inwestycje dalej oddalone, tym większe idą za tym infrastrukturalne potrzeby, a to też kosztuje – podsumowuje.
Vantage to spółka, która ma na koncie współpracę z państwowym sektorem – buduje mieszkania dla zarządzanego przez BGK Funduszu Sektora Mieszkań na Wynajem. W 2015 r. sprzedała do funduszu 133 lokale, a w tym 138.