Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bardzo szybko wiadomość o przygotowaniach do końca QE została zdementowana, jednak rynek pozostał tam, gdzie przesunęła go ta, dość niedorzeczna w tym momencie, pogłoska.
Rentowności obligacji na rynkach bazowych rosły od początku tygodnia, co było związane z lepszymi danymi makro. Jednak dopiero paniczna reakcja na pogłoski o szykowanym wyjściu z programu skupu aktywów doprowadziła do ataku na kluczowy psychologiczny poziom 0 proc. w przypadku dziesięcioletniej obligacji skarbowej rządu Niemiec. Obecnie rynek nadal nie wie, jaki kierunek obrać, i rentowności tego papieru wahają się nieco powyżej 0 proc. Obligacje USA już w piątek odreagowały i zdecydowanie odbiły się od 1,75 proc. dla papierów dziesięcioletnich.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.