Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od początku roku WIG zyskał 18 proc. i przekracza już 61 tys. pkt. Jeszcze lepiej radzi sobie WIG20 z blisko 20-proc. zwyżką. Zostawił w tyle małe i średnie spółki, które w ostatnich latach błyszczały najjaśniej. Inwestorzy zadają sobie pytanie, jak długo jeszcze indeksy na warszawskiej giełdzie będą szły w górę. Do rekordowego poziomu z lipca 2007 r. wskaźnikowi WIG brakuje już tylko 10 proc.
Gospodarka powinna dalej rosnąć, a fundamenty spółek i perspektywy dla ich biznesów są dobre. Czy jednak te czynniki nie zostały już w dużej mierze zdyskontowane przez rynek? Za tym, że taki scenariusz jest prawdopodobny przemawia comiesięczna analiza rekomendacji. Przygotowujemy ją od kilku lat i po raz pierwszy zdarzyło się, że średnia cena docelowa wynikająca z raportów analityków jest poniżej aktualnych kursów spółek. Różnica ta wprawdzie jest symboliczna, tym niemniej warto się zagłębić w ostatnie dane.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.