Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od października 2016 r. do końca stycznia 2018 r. zyskał aż 36 proc. i bił rekord za rekordem. W lutym spadł jednak o 2,6 proc. Dow Jones Industrial zakończył luty 4,3 proc. na minusie. Wcześniej doświadczył dziesięciu miesięcy nieprzerwanego wzrostu, najdłuższej takiej serii od 1959 r. Nasdaq Composite spadł zaś w lutym o 1,9 proc., przerywając siedmiomiesięczną serię zwyżek.
Jedną z przyczyn lutowej korekty były obawy inwestorów dotyczące zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Zostały one podsycone po wtorkowym wystąpieniu w Senacie nowego szefa Fedu Jerome'a Powella. Mówił on m.in., że zawirowania na rynkach nie powstrzymają Fedu przed stopniowymi podwyżkami stóp procentowych. W czwartek na światowych rynkach wciąż dominowała wyprzedaż, a inwestorzy czekali na dalszą część senackiego przesłuchania Powella. – W końcu Fed uzna, że trzy podwyżki stóp nie wystarczą i że potrzebne będą cztery. Rynek zacznie wówczas spekulować, że będzie ich pięć czy sześć. I to przeważy szalę na rynku. Sytuacja przypomina tę przed krachem z 1987 r. Przed nim też rynki akcji biły rekordy, Fed podwyższał stopy, rosły obawy przed inflacją, a dolar słabł – twierdzi Scott Minerd, dyrektor inwestycyjny z firmy Guggenheim Partners.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.