Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W ubiegłym roku sektor publiczny zapewnił grupie Atende aż 40 proc. przychodów wobec 25 proc. rok wcześniej. Wzrost udziałów był m.in. efektem realizacji kontraktów dla MON, straży granicznej i Komendy Głównej Policji. Spółka liczy na kolejne tego typu umowy. Stawia na przetargi dotyczące trudnych technologicznie projektów z udziałem unikatowych kompetencji. TRF
Co do zasady, grupa Lubawa chce zwiększać sprzedaż wyrobów dla służb mundurowych. Jest to jednak uzależnione od wielu czynników, w tym od niej niezależnych. Według spółki trudność w prognozowaniu poziomu przyszłych zamówień wynika z faktu, że wpływ na nie mają takie czynniki, jak sytuacja geopolityczna, priorytety budżetowe oraz zmiany strategii i taktyki służb. TRF
PGNiG, będąc największym dostawcą gazu ziemnego w Polsce, sprzedaje błękitne paliwo również wojsku, policji oraz Straży Granicznej i pożarnej. Firmy z grupy PGNiG w swoim portfelu mają zapewne zamówienia do wszystkich rodzajów służb mundurowych w naszym kraju. Ostatnio największy wygrany przetarg dotyczył dostaw gazu do Centralnego Zarządu Służby Więziennej. TRF
PKP Cargo jest drugim co do wielkości przewoźnikiem towarów w UE. W efekcie naturalne jest, że ma kompetencje również w zakresie transportu sprzętu używanego przez służby mundurowe. Oczywiście ze względu na jego wagę i ilość przede wszystkim chodzi o sprzęt wojskowy przewożony chociażby w relacjach z jednostek wojskowych na poligony i z powrotem. TRF
Giełdowe spółki i ich grupy kapitałowe, szukając możliwości zwiększenia przychodów i zysków, coraz częściej łakomym okiem spoglądają na przetargi ogłaszane przez służby mundurowe. Chodzi tu nie tylko o firmy, które specjalizują się w dostawach towarów lub usług dla wojska, policji, straży pożarnej czy Straży Granicznej, ale również podmioty, dla których tego typu odbiorcy nigdy nie stanowili istotnej grupy klientów lub wręcz byli nieosiągalni.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.