Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jastrzębska Spółka Węglowa cały czas korzysta z wysokich cen węgla koksowego na światowych rynkach. Największym kosztem w grupie, stanowiącym 45 proc. wydatków, są świadczenia pracownicze. JSW ma najwyższe wynagrodzenia w branży. W I kwartale koszty płacy wzrosły w grupie o 10 proc., za sprawą przywrócenia wypłat zawieszonych składników wynagrodzeń, w tym czternastej pensji oraz deputatu węglowego. Później górnicy wywalczyli też 7-proc. podwyżki wynagrodzeń i jednorazowe premie.
Polska Grupa Górnicza jest obecnie głównym motorem wzrostu cen węgla energetycznego na polskim rynku. W pierwszym półroczu wzmocniła swoją pozycję, osiągając niemal 56-proc. udział w rynku. W tym czasie znacznie zwiększyła wydatki na inwestycje, m.in. na drążenie chodników, zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz przygotowanie nowych ścian do produkcji węgla. W całym 2018 r. nakłady mają sięgnąć 2,67 mld zł. Spółka poprawiła wydajność pracy i zwiększyła efektywność procesu zakupów.
Lubelski Węgiel Bogdanka z uwagi na długoterminowe kontrakty ze swoimi klientami może w tym roku liczyć tylko na kilkuprocentowe podwyżki cen węgla. Dodatkowo w I kwartale spółka borykała się z problemami geologicznymi w swojej kopalni, co przełożyło się na niższe wydobycie surowca. W kolejnych miesiącach szybko zaczęła jednak odrabiać straty. Świadczenia na rzecz pracowników stanowią 28,5 proc. kosztów grupy. W I kwartale ich wartość wzrosła o 25 proc. rok do roku.
Tauron Wydobycie, należący do koncernu energetycznego Tauron, mimo rosnących cen węgla nie może wyjść na prostą. Jego kopalnie znalazły się pod kreską nie tylko w pierwszym, ale też w drugim kwartale. Z szacunkowych danych wynika, że w całym pierwszym półroczu segment wydobywczy Tauronu zanotował 66 mln zł straty EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację). Tauron w swoich trzech kopalniach: Sobieskim, Janinie i Brzeszczach zatrudnia ponad 6,6 tys. osób.
Dla polskich kopalń osiągnięcie dobrych wyników przy obecnych cenach węgla nie jest sztuką, choć i tak nie wszystkim to się udaje. Eksperci dalecy są jednak od hurraoptymizmu. Przekonują, że bez reform polskie kopalnie nie będą w stanie sprostać zagranicznej konkurencji w czasie, gdy ceny węgla na światowych rynkach znów się załamią. I to reform głębokich, rozumianych nie tylko jako proste oszczędności. Już teraz zagraniczny węgiel napływa do nas coraz szerszym strumieniem i możliwe, że w całym 2018 r. import tego surowca sięgnie rekordowych 17 mln ton.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.