Komisja Europejska odrzuciła włoski budżet. Powód? Ogromny dług kraju, który znacząco przekracza akceptowalny przez Unię Europejską poziom. W stosunku do Włoch ma być uruchomiona procedura nadmiernego deficytu. Ta decyzja UE była spodziewana, przez co nie miała w tym tygodniu dużego wpływu na rynki, ponieważ temat jest znany od dawna. Teraz Rzym i Bruksela mają czas na dalsze rozmowy.
W wyniku coraz większych napięć pomiędzy Włochami a UE w prasie zaczął pojawiać się termin „Italexit", zapowiadający ewentualne wyjście kraju położonego na Półwyspie Apenińskim z UE. W samej Italii trwa społeczna debata między zwolennikami i przeciwnikami pozostania we Wspólnocie.
Swój głos zabrał w niej m.in. proeuropejski Lorenzo Bini Smaghi – były członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, a obecnie szef rady nadzorczej Societe Generale. Lorenzo Bini Smaghi zamieścił w mediach społecznościowych wyniki badania opisującego zadowolenie lub jego brak z powodu posiadania euro przez mieszkańców poszczególnych państw. Ekonomista zwrócił uwagę na wynik Włoch, w których liczba osób oceniających pozytywnie posiadanie euro wzrosła o 12 p.p. w porównaniu z wynikami z 2017 r.