#WykresDnia: Co czeka WIG?

Specjalnie dla miłośników technicznego podejścia do inwestowania, Paweł Danielewicz, ekspert z Santander BM, szczegółowo przeanalizował obecną sytuację indeksu WIG.

Aktualizacja: 29.11.2018 11:40 Publikacja: 29.11.2018 11:34

#WykresDnia: Co czeka WIG?

Foto: materiały prasowe

Foto: parkiet.com

– Indeks WIG w ujęciu średnioterminowym możemy obecnie analizować pod kątem dość charakterystycznej struktury cenowej ABCD (mającej wymiar prowzrostowy), z projekcjami koncentrującymi się w przedziale: 53688-53839 pkt. Tak się ciekawie złożyło, że rynek „dostrzegł" to interesujące wsparcie, co ostatecznie znalazło swoje odzwierciedlenie w postaci relatywnie silnego wzrostu presji popytowej – mówi Paweł Danielewicz, analityk techniczny Santander BM.

I dodaje: – Wykreowany ruch, w odniesieniu do wcześniejszej dominacji podaży, nie robi jednak dużego wrażenia. Zasadniczo podaż nadal posiada przewagę techniczną. Trudno bowiem w tej chwili (może oprócz obrony wspomnianej zapory popytowej) określić szczegółowo konkretne wskazania, które negowałyby aktualną tendencję rynkową właśnie w perspektywie średnioterminowej.

W tym kontekście ekspert jednak zwraca uwagę na silny opór Fibonacciego: 59217-59340 pkt. –Strefa jest dość wysublimowanym przykładem bariery podażowej Fibo, cechującej się ponadprzeciętną wiarygodnością. Elementem bazowym jest tutaj zniesienie 38,2 proc. całej bessy zapoczątkowanej w styczniu. Ponadto we wskazanym rejonie grupują się również projekcje potencjalnego układu ABCD, z jego najsilniejszą odmianą AB=CD (tzw. formacja symetryczna). Ta okoliczność podwyższa znaczenie analizowanego obszaru cenowego – ocenia Paweł Danielewicz.

– Intuicyjnie czujemy zatem, że ewentualne wybicie tak znamiennej strefy wskazywałoby na możliwość rozwinięcia silnej podfali wzrostowej, co z kolei korespondowałoby z widocznym na wykresie średnioterminowym układem ABCD (bezpośrednim celem stałby się wówczas pułap cenowy 62621 pkt; zniesienie 61,8 proc.). Podsumowując, warunkiem utrwalenia się tendencji wzrostowej na indeksie WIG w nieco szerszej perspektywie czasowej jest konieczność trwałego wybicia obszaru cenowego: 59217-59340 pkt (gdzie jednak aktywność strony podażowej może być zauważalnie większa) – dodaje.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?