#WykresDnia: Euro sprzyja Niemcom

Podczas 20 lat funkcjonowania strefy euro gospodarka naszego zachodniego sąsiada jest największym wygranym. Był to z kolei bardzo kiepski czas dla Włoch.

Publikacja: 02.01.2019 10:38

#WykresDnia: Euro sprzyja Niemcom

Foto: Adobestock

Foto: pbs.twimg.com

Na twitterowym koncie @winfieldsmart pojawił się wykres przedstawiający, jak od końca 1995 roku zmieniała się siła gospodarcza wybranych europejskich krajów. Porównano Niemcy, Francję, Włochy oraz Hiszpanię. Wykres pokazuje realne PKB per capita PPP (czyli oczyszczony o inflację PKB przypadający na jednego mieszkańca w danym kraju, według parytetu siły nabywczej) w odniesieniu do średniej dla całej Unii Europejskiej w danym roku.

Na wykresie widzimy, że w momencie pojawienia się strefy euro w 1999 r. trzy silne gospodarki – Niemcy, Włochy i Francja – były znacznie powyżej średniej dla Wspólnoty (wyraźnie powyżej 100). Po 20 latach od tego momentu swoją gospodarczą siłę utrzymały jedynie Niemcy (124 proc. przeciętnego wyniku w Unii). A pozycja gospodarcza Francji i Włoch znacznie się osłabiła. Dobrze pokazał to choćby miniony rok, kiedy to przez Francję przetaczały się protesty tzw. żółtych kamizelek, a Italia miała poważne problemy, by dojść do porozumienia z Komisją Europejską w sprawie swojego budżetu.

W zaprezentowanym wykresie szczególnie rzuca się w oczy drastyczne pogorszenie się sytuacji we Włoszech, którego realne PKB per capita według parytetu siły nabywczej znajduje się obecnie poniżej średniej UE, a w 1999 r. byli tuż za Niemcami.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?