Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To wynik wyraźnie słabszy niż we wrześniu, gdy zagraniczna sprzedaż polskich towarów wzrosła o ponad 9 proc. rok do roku, ale nieco lepszy od oczekiwań ekonomistów. W ankiecie „Parkietu" przeciętnie szacowali oni, że w październiku eksport wzrósł o 3 proc. rok do roku.
Patrząc w nieco szerszej perspektywie, spowolnienie gospodarcze w strefie euro stłumiło tempo wzrostu polskiego eksportu, ale nie tak mocno, jak można się było obawiać. Jak wynika z danych NBP, od stycznia do października eksport towarowy rósł średnio w tempie 6,3 proc. rok do roku, w porównaniu z 8,2 proc. w podobnym okresie ub.r. „Słabość popytu z Europy jest częściowo równoważona przez rosnący eksport m.in. do USA oraz Chin. Ze względu na nałożone dwustronne cła importowe podmioty z tych krajów szukają towarów z innych rynków, na czym korzystają polscy eksporterzy" – zauważył w komentarzu do poniedziałkowych danych Kamil Łuszkowski, ekonomista z Banku Pekao.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wraz z zaawansowaniem hossy na krajowym rynku akcji przybywa spółek, których kapitalizacja giełdowa przekracza poziom miliarda złotych. Te najbardziej wartościowe są już warte powyżej 100 mld zł.
I półrocze to czas mocnego wzrostu kursów akcji deweloperów, choć wyraźna poprawa koniunktury na rynku mieszkaniowym spodziewana jest jesienią. Zdaniem analityków, potencjał wzrostu wycen wybranych firm jeszcze się nie wyczerpał.
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.