Wprawdzie w tym roku do 17 proc. (z 6 proc. w 2019 r.) zwiększyła się grupa specjalistów i menedżerów sektora finansów, którzy nie dostrzegają żadnych zewnętrznych barier hamujących aktywizację kobiet, ale jest to przede wszystkim efekt pozytywnych opinii męskiej części badanych. Co drugi z nich uważa, że nic nie ogranicza kobiecych karier. Wśród samych kobiet takich opinii jest dziesięć razy mniej, bo 5 proc. – jak wskazuje tegoroczna, trzecia edycja raportu „Kobiety w finansach" przygotowanego przez firmę rekrutacyjną Antal i CDF Society Poland.
Obciążenie pandemią
Jako najpoważniejsze zewnętrzne ograniczenie uczestniczki badania wskazują uwikłanie kobiet w tradycyjne role rodzinno-opiekuńcze, a także prawodawstwo, które promuje urlopy rodzicielskie pań. – Kobiety znacznie częściej robią przerwy w karierze zawodowej oraz podejmują niektóre decyzje dotyczące kariery zawodowej z powodu obowiązków związanych z opieką nad innymi członkami rodziny. Średnie wyliczenia godzinowe wykazują, że kobiety wykonują więcej pracy nieodpłatnej – takiej jak opieka nad dziećmi lub obowiązki domowe – komentuje Izabela Sajdak, zarządzająca funduszami w PFR TFI, członkini CFA Society Poland. Przypomina też dane ZUS, według których na urlopie rodzicielskim w I kw. 2021 r. przebywało 209,5 tys. osób, w tym 1,5 tys. ojców.
Nierównomierny podział obowiązków wzmocniła w wielu przypadkach pandemia (w tym głównie zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków), gdy dodatkowe obowiązki domowe przejmowały głównie kobiety. Nic więc dziwnego, że 41 proc. uczestniczek badania dostrzega negatywny wpływ Covid-19 na swoją karierę zawodową. Jednocześnie kobiety zwykle pozytywnie oceniały wymuszoną w czasie pandemii pracę zdalną, która pomagała im pogodzić zwiększone obowiązki.
Męskie obszary
Co ciekawe, mężczyźni dużo rzadziej (15 proc.) uznają tradycyjny podział ról za barierę w karierach kobiet. Tylko 5 proc. z nich wskazuje też wśród tych barier pomijanie kobiet przy awansach – na co zwraca uwagę 16 proc. samych zainteresowanych. Panowie znacznie rzadziej dostrzegają też wpływ płci na możliwości awansu; tylko 7 proc. z nich uważa, że ma to znaczenie, podczas gdy wśród kobiet twierdzi tak ponad połowa badanych.