REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Aviva: wzrost zysku i ambitne plany związane z PPK

Zysk operacyjny grupy Aviva w Polsce, liczony według międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej, sięgnął w 2018 r. 956 mln zł – poinformował we wtorek Adam Uszpolewicz, prezes Aviva Polska.

Adam Uszpolewicz prezes Aviva Polska

Foto: materiały prasowe

- Grupa osiągnęła bardzo korzystny wynik finansowy – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami prezes Uszpolewicz. Zysk operacyjny był wyższy niż rok wcześniej o 8 proc. Wtedy grupa Aviva miała 889 mln zł zysku.

Słabo rozwijał się segment ubezpieczeń na życie. Głównie z powodu niskiego popytu na produkty inwestycyjne. – Od pięciu lat przypis składek całej branży w tym segmencie spada – mówił prezes Avivy. Jego zdaniem sytuację pogarszał fakt, że 2018 r. był słaby dla warszawskiej giełdy. Zaufanie do inwestycji podkopała też m.in. afera GetBacku. – W tych warunkach poradziliśmy sobie całkiem dobrze, bo koncentrujemy się na polisach indywidualnych i grupowych z dużym zakresem ochrony i mamy silną, własną sieć dystrybucji. Utrzymaliśmy wartość nowego biznesu i lekko zwiększyliśmy składkę brutto, która przekroczyła 1,9 mld zł w 2018 r. – mówił Uszpolewicz.

Zdradził, że firma pracuje nad nowym ubezpieczeniem ochronnym na życie i zdrowie, w którym część inwestycyjna będzie opcjonalna. – Naszym zdaniem takie właśnie przejrzyste produkty, uwzględniające zmianę oczekiwań i stylu życia klientów, mogą ożywić rynek – tłumaczył.

Uszpolewicz ma nadzieję, że pozytywny efekt dla rynku przyniesie program pracowniczych planów kapitałowych. – Aviva weźmie w nim udział poprzez swoje TFI. Za dystrybucję będą odpowiadać regionalni menedżerowie PPK i agenci sprzedający ubezpieczenia grupowe – zapowiedział. Dodał, że Aviva przedstawi swoją propozycję po rejestracji na Portalu PPK. Już w tej chwili jej przedstawiciele prowadzą akcję edukacyjną i uświadamiającą, spotykają się z pracodawcami. – Chcemy odciążyć pracodawców od formalności, wykorzystując do tego m. in. serwis MojaAviva – powiedział Uszpolewicz. Aviva chce być jednym z najważniejszych graczy na rynku PPK.

– W ubezpieczeniach majątkowych utrzymujemy poziom składki, ale zmieniamy jej strukturę w kierunku ubezpieczeń mieszkaniowych oraz gospodarczych – mówił szef Aviva Polska. Składka z ubezpieczeń gospodarczych (dla firm) w 2018 r. przekroczyła 100 mln zł, w czym pomogło wprowadzenie linii ubezpieczeń OC dla firm. – Efektywnie sprzedajemy ubezpieczenia komunikacyjne i mieszkaniowe w kanale direct, czyli przez telefon i internet. Mamy jeden z najlepszych na rynku wskaźnik COR, pokazujący rentowność portefa ubezpieczeń majątkowych. Liczony razem dla Avivy i Santander Aviva sięgnął 87 proc. – mówił Uszpolewicz.

Przekonywał też, że zaczynają procentować inwestycje firmy w rozwój serwisu dla klientów MojaAviva i innych narzędzi cyfrowych. – W zeszłym roku z MojejAvivy skorzystało 330 tys. klientów, w tym może ich być już 500 tys. Klienci coraz częściej tam właśnie kupują i odnawiają polisy podróżne, samochodowe i mieszkaniowe, płacą składki, aktualizują dane, zmieniają fundusze – mówił szef Aviva Polska. Niedawno firma wprowadziła platformę umożliwiającą zgłaszanie online i samolikwidację szkód z AC oraz szybką ścieżkę wypłaty niektórych świadczeń z polis życiowych. Nowością ma być formularz ubezpieczenia samochodu, który nie wymaga wpisywania danych pojazdu.

W połowie roku pojawić ma się nowe, innowacyjne ubezpieczenie dla kierowców. W zeszłym roku Aviva i Santander Aviva wypłaciły łącznie 331 mln zł świadczeń z ubezpieczeń życiowych oraz 192 mln zł odszkodowań z polis majątkowych. – W ten sposób wypłaciliśmy w sumie ponad 0,5 mld zł. To wynik bliski naszego rekordu – mówił Uszpolewicz. Firma bada poziom satysfakcji swoich klientów, prosząc ich o wypełnienie ankiet po kontakcie z nią. - W zeszłym roku dostaliśmy 66 tys. odpowiedzi. 83 proc. ankietowanych wskazało, że jest zadowolonych z produktów i usług Avivy – powiedział prezes Aviva Polska.

Dziennikarze pytali o prognozę wyniku na 2019 r. – Zysk operacyjny powyżej 1 mld zł? Chcielibyśmy, ale nie będzie łatwo – odpowiedział prezes Uszpolewicz.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA