Technologie

R22 rozwija skrzydła

Technologiczna spółka rozpycha się na rynku. Przejmie udziały w czeskiej firmie ProfiSMS za około 40 mln zł.

Jakub Dwernicki, prezes R22.

Foto: materiały prasowe

Akcje R22 w piątek przed południem zyskują 4 proc. To reakcja na informację o zrealizowanej akwizycji. Umowa została zawarta pomiędzy Vercom (spółką zależną R22) a Net Brokers Holding, właścicielem której jest Bauer Media Group. Cena za udziały ProfiSMS została ustalona na 239 mln koron czeskich, z czego kwota 17,95 mln CZK będzie płatna w dwunastu miesięcznych ratach. R22 sfinansuje akwizycję ze środków własnych oraz kredytu. Polska spółka podkreśla, że ta akwizycja jest jej pierwszym dużym krokiem w międzynarodowej ekspansji segmentu communication platform as a service (CPaaS, wcześniej omnichannel communication).

Grupa ProfiSMS to lider czeskiego rynku transakcyjnej i marketingowej komunikacji SMS. Aktywnie działa również na rynku słowackim. W 2019 r. wysłał 275 mln komunikatów SMS, generując 7,3 mln euro przychodów, co oznacza wzrost o 4 proc. rok do roku. W tym okresie wynik EBITDA wzrósł o prawie 13 proc. do 1,2 mln euro.

- Kontynuujemy międzynarodową ekspansję, jednak jest to nasza pierwsza akwizycja w segmencie CPaaS. Chcemy dynamicznie rozwijać usługi i technologie komunikacyjne zarówno w naszym regionie, jak i na rynkach Europy Zachodniej. Nie wykluczamy kolejnych przejęć, ale stawiamy też na rozwój organiczny. W tym celu zakładamy spółkę w Berlinie, która będzie naszym oknem na Europę Zachodnią. – komentuje, cytowany w komunikacie, Jakub Dwernicki, prezes R22. Wycena spółki na warszawskiej giełdzie wynosi aktualnie 450 mln zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.