Technologie

Play: wykluczenie Huawei to dla nas koszt 0,9 mld zł

Play Communications, właściciel sieci komórkowej Play, postanowił uciąć spekulacje ile może kosztować przymusowa zmiana dostawcy sieci, czyli odejście od Huawei. Uważa, że będzie to zdecydowanie mniej niż pojawiające się szacunki.
Foto: parkiet.com

W dzisiejszym wydaniu "Parkietu" napisaliśmy, że Play Communications poda swoje szacunki kosztów wykluczenia Huawei, chińskiego dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej, jak tylko będą gotowe. Telekom właśnie podzielił się nimi z rynkiem.

Kurs akcji Playa, który mocno spadł w ciągu ostatniego miesiąca, zareagował pozytywnie. Walory drożały już dziś o ponad 6 proc. (do 28,04 zł) w porównaniu do wtorkowego zamknięcia.

Telekom opublikował komunikat swojej rady dyrektorów, na temat tego ile dodatkowo wydać może w związku z "możliwymi ograniczeniami dla Huawei we wdrażaniu usług 5G przez P4". P4, to spółka w 100 proc. zależna od Play Communications, prowadząca sieć komórkową Play.

"Wpływ na koszty może się różnić w zależności od czasu udostępnionego operatorom na wdrożenie niezbędnych zmian w ich sieciach. Play zakłada, na podstawie podobnych przypadków za granicą, że okres ten może wynosić 7 lat" - czytamy w komunikacie. To więcej niż przewiduje obecnie projekt nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (5 lat).

"Po przeanalizowaniu potencjalnych scenariuszy przez Play, Spółka przewiduje, że maksymalny zakres ograniczeń w perspektywie 7-letniej pociągnie za sobą dodatkowe łączne inwestycje w wysokości około 0,9 mld zł, czyli znacznie poniżej krążących ostatnio spekulacji medialnych" - czytamy.

Według telekomu, ten maksymalny wpływ na koszty obejmuje wymianę warstwy 4G, przeniesienie sprzętu sieciowego oraz wymianę sprzętu radiowego Huawei 4G i 5G po ich całkowitej amortyzacji.

Play przypomniał, że korzysta z usług dwóch dostawców sieci (Huawei i Ericsson), a proces wymiany rozpoczęła już od wdrożenia niezależnej sieci rdzeniowej dla 5G, która ma zostać zakończona w przyszłym roku i jest objęta obecnym planem inwestycyjnym.

Play podał też, że spodziewa się całkowitego wyłączenia systemów 2G-3G w ciągu najbliższych 7 lat. To oznacza, że raczej nie planuje ponoszenia kosztów wymiany urządzeń tych systemów.

"Spółka nie przewiduje przyspieszonej amortyzacji jakiegokolwiek sprzętu ani kosztów wymiany wycofywanego z eksploatacji w kolejnych latach sprzętu 2G-3G" - dodano także.

"Pomimo wpływu ewentualnego ograniczenia wykorzystywania sprzętu Huawei, całkowity stosunek gotówkowych nakładów inwestycyjnych do przychodów spółki pozostanie w zakresie porównywalnych wskaźników dla rynku telekomunikacyjnego po zakończeniu przyspieszonej budowy własnej sieci do końca 2021 r." - podała rada dyrektorów.

Przedstawiciel Huawei Polska podawał wcześniej szacunki mówiące, że w skali kraju eliminacja tej firmy z rynku kosztować będzie nawet 15 mld zł. Dla trzech głównych telekomów koszt wynosić miałby 9 mld zł.

Z kolei Haitong Bank szacował, że ryzyko szybkiej eliminacji infrastruktury Huawei z sieci to wypadku Play Communications 1,2-1,5 mld zł.

Koszty wykluczenia Huawei to jeden z czynników, które wpływa ostatnio negatywnie na wycenę akcji Play. Pozostałe opisaliśmy dziś na łamach. Należy do nich wygasająca z końcem tego tygodnia blokada na akcjach należących do głównych akcjonariuszy: Novatora i Tollertonu.

Powiązane artykuły