Technologie

Propozycje przepisów w „sprawie Huawei”

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło we wtorek rano projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa oraz ustawy o zamówieniach publicznych. W obu wypadkach chodzi o to, aby państwo miało możliwość wykluczenia z sieci teleinformatycznych w kraju tzw. dostawców wysokiego ryzyka.
Foto: AFP

Po pierwsze, nowelizacja sprawia, że operatorzy telekomunikacyjni stają się częścią krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Projekt daje kolegium ds. cyberbezpieczeństwa nowe uprawnienia, polegające na przeprowadzeniu analiz, kto jest, a kto nie dostawcą ryzykownym. Aby było to możliwe, wprowadzono pojęcia dostawcy niskiego, średniego i wysokiego ryzyka.

Projekt przewiduje, że analiza powstaje na wniosek jednego z członków kolegium. W jej toku badaniu podlegają nie tylko kwestie techniczne, jak sprawność radzenia sobie z atakami, ale m.in. takie elementy jak to, czy dostawca pochodzi z kraju Unii Europejskiej lub NATO, prawodawstwo kraju pochodzenia dostawcy, w tym to, jak dba o prawa człowieka i w jakim zakresie pozwala na ingerencję państwa w działalność gospodarczą.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.