Technologie

Gry z Polski. Lipiec będzie ciekawy

„Wiedźmin: Pogromca Potworów" oraz „Chernobylite" – to tylko przykłady premier zaplanowanych na najbliższe tygodnie.

Tytuł „Wiedźmin: Pogromca Potworów” będzie wykorzystywać technologię rzeczywistości rozszerzonej.

Foto: materiały prasowe

WIG.GAMES rozpoczął tydzień od lekkiego wzrostu. W poniedziałek po południu zyskiwał niespełna 1 proc., do 24 tys. pkt. Dobrze radziło sobie Ten Square Games, które kilka dni temu poinformowało o planowanym przejęciu włoskiego studia Rortos. Na plusie w poniedziałek był też CD Projekt, który zapowiedział premierę nowej gry.

Czas na Wiedźmina

Studio Spokko, wchodzące w skład grupy CD Projektu, ogłosiło, że tytuł „Wiedźmin: Pogromca Potworów", wykorzystujący technologię rzeczywistości rozszerzonej, zostanie wydany 21 lipca. Akcja gry rozgrywa się przed wydarzeniami z flagowej wiedźmińskiej serii CD Projektu. Spokko poinformowało, że użytkownicy smartfonów z Androidem mogą już teraz dokonać prerejestracji w Google Play. „Wiedźmin: Pogromca Potworów" będzie dostępny za darmo na iOS i Androida.

Dotychczas największym globalnym sukcesem wśród tytułów wykorzystujących technologię rozszerzonej rzeczywistości był „Pokemon Go", który od czasu premiery przynosi przychody rzędu 600–800 mln USD rocznie. Popularnością cieszy się też „Harry Potter: HM".

Jak wskazuje DM BDM, na dalszych miejscach znajdują się takie produkcje, jak „Jurassic World Alive" oraz „The Walking Dead: Our World". Zdaniem analityków to właśnie tym dwóm ostatnim tytułom jest najbliżej do mobilnego „Wiedźmina". Uważają, że sukcesu „Pokemonów" i gry o Harrym Potterze nie uda się powtórzyć, przede wszystkim z powodu zdecydowanie większej rozpoznawalności ich tematyki niż świata Wiedźmina. Spodziewają się, że w pierwszych latach gra polskiego studia będzie wypracowywała 50–70 mln zł przychodów rocznie.

Inne produkcje pod lupą

Z kolei na 28 lipca zaplanowano premierę gry „Chernobylite", której producentem jest The Farm 51, a wydawcą All in Games. Na razie tytuł zostanie wypuszczony w wersji na pecety, a premiera na pozostałych platformach ma nastąpić nie później niż do końca III kwartału 2021 r.

– Z uwagi na nasze uzgodnienia z deweloperem, The Farm 51, nie możemy podać dokładnej wishlisty, ale kształtuje się bardzo dobrze – mówił w niedawnej rozmowie z „Parkietem" Piotr Żygadło, prezes All in Games.

Na rynek trafiły też wieści dotyczące gry „112 Operator" autorstwa Game Operators. W poniedziałek jego akcje zyskiwały niespełna 1 proc. Gra trafi na platformę Nintendo Switch 23 lipca. Podmiotem portującym grę na tę platformę jest notowana na NewConnect Sonka, której kurs rozpoczął tydzień od ponad 5-proc. wzrostu. Wersja „112 Operator" na pozostałe platformy, czyli na PlayStation i Xbox, trafi na rynek we wrześniu 2021 r. Później planowane jest wydanie dodatków do gry na wszystkie platformy.

Ciekawe wieści napływają też w ostatnim czasie z Bloober Teamu. Krakowskie studio nawiązało współpracę z dużym japońskim koncernem Konami. Branża i inwestorzy zastanawiają się, jaką grą zaowocuje to partnerstwo. Na razie szczegóły współpracy z Konami owiane są tajemnicą.

W międzyczasie Bloober Team rozbudowuje swój portfel i ofertę dla graczy. Na 6 lipca zaplanował rozpoczęcie dystrybucji gry „Blair Witch VR Edition" w wersji na platformę Oculus Rift.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.