Technologie

Twórcy gier na fali. Gdzie jest granica zwyżek?

Łączna wycena studiów urosła już do rekordowych 48 mld zł. Inwestorzy zastanawiają się, czy osiągnięte w I kwartale wyniki i perspektywy na cały 2020 r. uzasadniają te wyceny.
Foto: Adobestock

We wtorek na GPW indeksy zyskiwały na wartości. Wśród nich był WIG.GAMES, który ustanawiał kolejne rekordowe poziomy. W górę ciągnął go przede wszystkim CD Projekt, którego notowania, przy wysokim obrocie, zyskiwały 2 proc., przebijając psychologiczną granicę 400 zł. Jeszcze mocniej, bo o 4 proc., drożał PlayWay. Na plusie we wtorek była zdecydowana większość reprezentantów tej branży. Wyjątkiem było natomiast Ten Square Games, które taniało po publikacji wyników za I kwartał.

Realizacja zysków

Przykład TSG jest ciekawy i pokazuje, jak wyśrubowane są oczekiwania rynku. Wrocławska spółka opublikowała świetne wyniki za I kwartał, a pretekstem do sprzedaży akcji mógł być natomiast fakt, że zyski nieco odbiegały od oczekiwań analityków. Warto również odnotować, że kurs TSG ma za sobą bardzo mocne wzrosty. Jeszcze na początku roku za akcję trzeba było zapłacić niewiele ponad 200 zł, a obecnie 525 zł. Implikuje to kapitalizację rzędu 3,8 mld zł. Wyższą, niż mają takie spółki, jak Energa, Kęty, Grupa Azoty czy Eurocash.

Zarząd TSG nie kryje, że wynikom w I kwartale pomagała pandemia (więcej osób sięgało po gry mobilne). Spółka zaznacza też jednak, że nie był to jednorazowy wystrzał – cały 2020 r. powinien być dla grupy udany, ponieważ jej flagowa gra, „Fishing Clash", radzi sobie coraz lepiej. Rentowność biznesu jest wysoka i przekłada się na dobre przepływy operacyjne. Na koniec marca grupa miała 105 mln zł środków pieniężnych. Z tego ponad 27 mln zł zostanie przeznaczone na wypłatę dywidendy. 20 maja akcjonariusze zdecydowali, że na akcję przypadnie 3,78 zł. Dzień dywidendy wyznaczono na 29 maja, a na konta popłynie ona 10 czerwca. Pozostałą gotówkę spółka przeznaczy m.in. na rozwój gier. Pod koniec zeszłego roku uruchomiła w fazie tzw. soft launch na Androidzie trzy nowe tytuły: „Flip This House", „SoliTales" oraz „Hunting Clash".

– Bardzo szybko się rozwijają. Wprowadzamy ulepszenia i nowe elementy. Wszystkie trzy chcielibyśmy udostępnić szerzej na globalnym rynku jeszcze w tym roku – zapowiada prezes TSG Maciej Zużałek. W planach są też przejęcia.

– Rozpoczynamy rozmowy z różnymi podmiotami. Nie chcemy przejmować na zasadzie „szybko i dużo". Zamierzamy zrealizować ciekawe, strategiczne przejęcie, które da nam efekty synergii, w szczególności przychodowe – mówi szef TSG. Dodaje, że spółka jest elastyczna, jeśli chodzi o model transakcji. – Rozważamy inwestycje kapitałowe, ale rozmawiamy też z poszczególnymi zespołami – wymienia.

Wyniki największych studiów pod lupą

W I kwartale TSG zwiększyło rok do roku przychody o 110 proc., do 95 mln zł. EBITDA wyniosła 38,2 mln zł (+206 proc.), zysk operacyjny 37,6 mln zł (+206 proc.), a zysk netto rekordowe 35,3 mln zł (+241 proc.). Obecnie TSG jest wiceliderem, jeśli chodzi o kapitalizację rynkową w sektorze gier na GPW.

Foto: GG Parkiet

Pierwsze miejsce przypada CD Projektowi, który po wtorkowych zwyżkach jest wyceniany na rekordowe 39 mld zł. Ma najwyższą kapitalizację wśród wszystkich firm krajowych, a po uwzględnieniu spółek zagranicznych jest piąty (za Santanderem, UniCredit, grupą Talanx i CEZ-em). Inwestorzy niecierpliwie czekają na publikację wyników CD Projektu za I kwartał. Powinny być bardzo dobre z uwagi na wysoką sprzedaż gry „Wiedźmin", napędzaną serialem Netflixa (zadebiutował na rynku 20 grudnia 2019 r.). Sprawozdanie finansowe CD Projektu na rynek trafi w czwartek. Jak potwierdziliśmy w spółce – po sesji.

Z kolei na piątek 29 maja zaplanowano publikację sprawozdania finansowego PlayWaya (prawdopodobnie przed sesją). Kapitalizacja tej spółki w ostatnich tygodniach również mocno zyskuje na wartości i obecnie sięga 3,3 mld zł. W 2019 r. grupa wypracowała dobre wyniki, a zarząd nie ukrywa że plany na 2020 r. są jeszcze ambitniejsze. Na horyzoncie jest dywidenda. W połowie czerwca odbędzie się walne zgromadzenie, które będzie decydować o wypłacie ponad 62 mln zł, czyli 9,46 zł na akcję.

Rzut oka na wyceny

Według majowego raportu DM BOŚ mediana wskaźnika ceny do zysku największych producentów gier notowanych na GPW, według prognoz na 2020 r. i 2021 r., oscyluje w okolicach 22–23. Natomiast w 2022 r. spada do niespełna 15. Jak wypadają polskie firmy na tle globalnych gigantów?

Trudno o jednoznaczne wnioski. Zależą one od tego, jakie konkretnie spółki weźmiemy pod uwagę i na którym okresie się skoncentrujemy. I tak np. mediana wskaźnika C/Z dla globalnych producentów i wydawców gier na komputery PC i konsole na lata 2020-2021 utrzymuje się w przedziale 23–27 (a zatem jest nieco wyższa niż dla polskich studiów), z kolei mediana mnożnika dla globalnych graczy z segmentu mobilnego jest rzędu 17–21. Dla porównania: rodzime TSG ma na ten okres (według prognoz DM BOŚ) C/Z nieco niższy.

Według Newzoo w 2020 r. rynek gier urośnie o 9 proc., do 159,3 mld USD.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.