REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Prognozy dla telekomów bywają zaniżone

Zmieniające się standardy rachunkowości sprawiają kłopoty analitykom. O czym warto pamiętać?
Adobestock

Na początku stycznia, przewidując, co może czekać sektor telekomunikacyjny w roku 2019, pisaliśmy na łamach „Parkietu" między innymi o prognozach wyników finansowych największych grup notowanych na GPW. Powiało wówczas optymizmem. Prognozy zebrane przez agencję Bloomberg wskazywały, że zarówno Orange Polska, Cyfrowy Polsat, jak i Play Communications mogą w 2019 r. liczyć zarówno na wyższe przychody, jak i zyski. Tuż po tej publikacji jeden z czytelników zwrócił nam uwagę na ciekawy problem.

Jak rozumieć standardy

Według naszego rozmówcy wielu analityków zapomniało lub mylnie zrozumiało, jaki wpływ na tegoroczne przychody Orange Polska i Cyfrowego Polsatu będzie miał międzynarodowy standard sprawozdawczości rachunkowej – tzw. MSSR/IFRS 15. Co więcej, jak wynika z rozmów, które odbyliśmy ze specjalistami z biur maklerskich oraz działem relacji inwestorskich w Orange Polska, nasz czytelnik (nie zgodził się, aby podać imię i nazwisko) miał rację. Tym samym średnia prognoz przychodów prezentowana przez agencję Bloomberg dla Orange Polska, a może także dla Cyfrowego Polsatu, zawierać może zaniżone kwoty.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA