Technologie

Orange rozszerzył umowę z Ineą

Grupa Inea i Orange Polska podpisały umowę, na mocy której gigant będzie korzystać z infrastruktury wielkopolskiego operatora w modelu BSA (ang. bitstream access). To kolejny etap kooperacji telekomunikacyjnych firm. Do tej pory Inea udostępniała swoją sieć w modelu LLU.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Jak podały firmy, za sprawą podpisanej umowy, Orange uzyskał dostęp do kolejnych 40 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce (w tym w Poznaniu i powiecie), zarówno w budynkach jedno- jak i wielorodzinnych. Giełdowa firma zapowiada, że zacznie świadczyć usługi w nadchodzących tygodniach, a w modelu BSA skorzystać może z sieci o zasięgu maksymalnie 150 tys. gospodarstw domowych.

Ogółem zaś - bez względu na model kooperacji - Inea umożliwi Orange dotarcie do ponad 370 tys. domostw.

Według poznańskiej grupy kontrolowanej przez australijski fundusz Macquarie, opłaty za dostęp BSA do jej sieci będą zależały od rodzaju zabudowy oraz liczby aktywnych klientów. - Strategia otwartej infrastruktury ma na celu maksymalnie efektywne wykorzystanie naszej sieci światłowodowej. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych operatorów – brzmi wypowiedź Michała Bartkowiaka, członka zarządu Inei w komunikacie prasowym.

W końcu czerwca, w zasięgu usług światłowodowych Orange Polska było 2,92 mln gospodarstw domowych. W kwartale zakończonym 30 czerwca zasięg ten powiększył się o 228 tys. domostw, z czego 42 tys. pozostawało w zasięgu innych operatorów takich jak Inea.

Orange podaje, że obecnie może świadczyć usługi FTTH około 3 mln gospodarstwom domowym. Może używać do tego celu sieci dostępowej około 20 podmiotów trzecich. Docelowo chce docierać do 5 mln domostw.

Grupa Inea jest największym beneficjentem konkursów na dotacje do budowy sieci światłowodowej zorganizowanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. W ostatnim – trzecim konkursie – jej spółki z grupy wygrały 1,2 mld zł dofinansowania.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.