REKLAMA
REKLAMA

Technologie

ABC Data: Trudna walka o wyższe marże

Kurs ABC Daty od kilku tygodni utrzymuje się na stabilnym poziomie 1,8–1,9 zł. W piątek po południu spadał o niespełna 1 proc., do 1,89 zł.
Foto: Bloomberg

Dystrybutor IT podał dane za I kwartał. Jego skonsolidowane przychody rok do roku wzrosły o 5 proc., do ponad 1 mld zł, zysk brutto ze sprzedaży przekroczył 60 mln zł, a zysk netto wyniósł 2,3 mln zł (+60 proc.) Z kolei dług netto na koniec marca był rzędu 113 mln zł.

Inwestorzy zastanawiają się, jakie będą kolejne kwartały. Dobrze rokuje wzrost sprzedaży krajowej, a to właśnie on był motorem dynamiki przychodów w pierwszych trzech miesiącach. Z kolei wyższy zysk brutto związany jest ze wzrostem skali działalności grupy – podkreśla zarząd. Zaznacza jednocześnie, że opublikowane dane są szacunkowe, a ostateczne spółka poda 29 maja.

Duże nadzieje ABC Data pokłada w smartfonach. W I kwartale ich sprzedaż (uwzględniając wszystkie marki będące w ofercie grupy) w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosła wolumenowo o ponad 60 proc. w porównaniu z I kwartałem 2017 r. Spółka rozwija sieć sprzedaży. Xiaomi, przy współpracy z ABC Datą (jest lokalnym dystrybutorem Xioami), w tym miesiącu otworzyło pierwszy w Warszawie autoryzowany salon Mi Store.

W ostatnich dniach na rynek trafiło dużo informacji dotyczących ABC Daty. MCI Venture Projects powiadomił o transakcji zastawu na 16 mln akcji ABC Daty o wartości ponad 32 mln zł. MCI jest wiodącym akcjonariuszem ABC Daty i już od pewnego czasu szuka na nią kupca.

Kolejna informacja dotyczyła dywidendy. Zarząd rekomenduje wypłatę 38,8 mln zł, czyli 0,31 zł na akcję. Spółka wypłaciła już zaliczkę w wysokości 10 mln zł, czyli 0,08 zł na walor, a więc do wypłaty pozostało 0,23 zł na akcję. Ponad 35 mln zł ma pochodzić z zysku za zeszły rok, a 3,7 mln zł z kapitału zapasowego. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 29 czerwca, a jej wypłaty – 25 lipca. Walne zgromadzenie zwołano na 11 czerwca.

Do dopieszczenia akcjonariuszy coraz bardziej przekonuje się konkurent ABC Daty – grupa AB. Jego kurs, mimo dobrej sytuacji finansowej spółki, jest w trendzie spadkowym.

– Pytanie o wycenę akcji AB jest na czasie. W naszej ocenie obecny kurs nie odzwierciedla sytuacji i perspektyw grupy. Chcielibyśmy go „urealnić". Rozważamy takie opcje jak dywidenda czy buy back – mówił kilka dni temu prezes i akcjonariusz Andrzej Przybyło.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA