Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

ROPA NAFTOWA Ropa naftowa na drodze do szóstego z kolei wzrostowego tygodnia.

Publikacja: 28.01.2022 11:43

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Notowania ropy naftowej mocno weszły w 2022 rok. Dopiero kończy się styczeń, a notowania tego surowca od początku roku urosły już o około 15%. Obecnie notowania ropy naftowej są na dobrej drodze do tego, aby zakończyć na plusie już szósty tydzień z kolei.

Obecnie notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicy 90 USD za baryłkę. Ten poziom jest pewną psychologiczną i techniczną barierą, więc prawdopodobnie pokaże się tu większa presja podażowa i próby wypracowania przynajmniej krótkiego odreagowania spadkowego. Nadal jednak strona popytowa na rynku ropy pozostaje mocna, co wynika z zawirowań politycznych na świecie. Spór na linii Rosja-Zachód oraz ataki jemeńskich bojówek Huti na cele w Zjednoczonych Emiratach Arabskich skutecznie podgrzewają emocje na rynku ropy naftowej i prowadzą do utrzymywania się wzrostów cen tego surowca.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Niemniej, w najbliższych dniach uwaga inwestorów, przynajmniej na chwilę, przerzuci się na OPEC+. Już 2 lutego rozszerzony kartel spotyka się bowiem w celu omówienia dotychczasowych działań w ramach porozumienia naftowego oraz podjęcia decyzji co do wysokości wydobycia ropy w marcu. Wiele wskazuje jednak na to, że zaskoczenia nie będzie, a OPEC+ zdecyduje się na kontynuację stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej o 400 tys. baryłek dziennie każdego miesiąca.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

Tymczasem popyt na ropę naftową nadal pozostaje wielką niewiadomą. Mimo utrzymującej się pandemii, nie brakuje jednak optymizmu także w tej kwestii. Inwestorzy wierzą przede wszystkim w ożywienie importu ropy naftowej do Chin w 2022 r., po słabym 2021 r.

ZŁOTO

WGC: Popyt na złoto wzrósł o 10% w 2021 r.

Środowa sesja na rynku złota przyniosła dynamiczny odwrót notowań tego kruszcu w dół, trwający do dzisiaj. Cena złota, która jeszcze w środę przekraczała 1840 USD za uncję, obecnie oscyluje w okolicach 1790 USD za uncję. Jeśli notowaniom kruszcu nie uda się szybko powrócić ponad psychologiczną barierę 1800 USD za uncję, to będzie to sygnał powracającej słabości strony popytowej na ten rynek. Póki co cena naruszyła ważne wsparcie w rejonie 1806 USD za uncję.

Tymczasem dzisiaj na pierwszy plan wysunęły się informacje fundamentalne, bowiem World Gold Council (WGC) przedstawiła raport dotyczący sytuacji na rynku złota w 2021 roku. Według tej publikacji, w poprzednim roku globalny popyt na złoto wyniósł 4021 ton. Oznacza to, że wzrósł on o 10%, niemniej wciąż pozostawał poniżej poziomów sprzed pandemii, kiedy to roczny popyt oscylował w okolicach 4400 ton.

Raport WGC pokazał, że w 2021 roku wzrósł popyt na złotą biżuterię, większe było także wykorzystanie złota w sektorze przemysłowym oraz zakupy kruszcu przez banki centralne. Niemniej, najsłabszym punktem okazał się popyt inwestycyjny, który w 2021 r. zniżkował aż o 41% w porównaniu do 2020 r.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

DM BOŚ

Co dalej z popytem na złoto? Według WGC, w 2022 roku nadal rosnąć będzie popyt na złotą biżuterię oraz zakupy kruszcu przez banki centralne. Prawdopodobnie będzie także widać większe zainteresowanie mniejszymi złotymi sztabkami i monetami. Natomiast popyt inwestycyjny nadal może mieć trudności z istotnym wzrostem w obliczu podwyżek stóp procentowych – WGC jednak ocenia, że siłą równoważącą może być wysoka inflacja, która skłoni wielu inwestorów do posiadania kruszcu w swoim portfelu.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka