Surowce i paliwa

PKN Orlen inwestuje w Anwil i Energę

Budowa instalacji do produkcji nawozów sztucznych jest zaawansowana w 32 proc. Z kolei udział w gdańskiej spółce wzrósł do 90,9 proc.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Foto: materiały prasowe

Inwestycja w instalacje do produkcji nawozów w zależnej od Orlenu firmie Anwil jest zaawansowana w 32 proc. – Efektem rozbudowy instalacji będzie wzrost zdolności produkcyjnych nawozów azotowych o ok. 50 proc. i wzrost zysku operacyjnego EBITDA spółki o blisko 245 mln zł rocznie. To znacząco zwiększy jej możliwości rozwoju – twierdzi Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Przekonuje, że dzięki temu projektowi ograniczony zostanie napływ na polski rynek produktów z importu, zwłaszcza ze Wschodu.

Liczne projekty

Realizowana we Włocławku inwestycja ma kosztować ok. 1,3 mld zł. Składa się na nią instalacja kwasu azotowego i neutralizacji, instalacja granulacji oraz infrastruktura pomocnicza. Zakończenie budowy zaplanowano na połowę 2022 r. W efekcie moce produkcyjne wzrosną z 966 tys. ton nawozów rocznie do ponad 1,46 mln ton. Jednocześnie zostanie wzbogacony portfel oferowanych produktów o saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.