REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Eksperci radzą, jak ratować polski węgiel

„Przyszłość węgla rysuje się w czarnych barwach. Światowe trendy w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej wymuszają odchodzenie od tego surowca" – piszą autorzy analizy Instytutu Jagiellońskiego „Czy węgiel ma przyszłość? Andrzej Laskowski i Piotr Stępiński.
Foto: Adobestock

Z raportu jasno wynika, że polskie górnictwo konsekwentnie się „zwija". Od 1991 r. zamknięto 49 kopalń, pod koniec 2017 r. działało ich zaledwie 21. Średnia dzienna liczba ścian czynnych spadła z 702 do 85. Rezultatem zapaści w tej branży jest import węgla kamiennego, który w ubiegłym roku dobił niemal 20 mln ton (prawie 13,5 mln t z Rosji). – W przypadku utrzymania się niskich cen węgla kamiennego na rynkach światowych wkrótce nastąpi druga fala kryzysu tego sektora w Polsce – czytamy.

Zdaniem autorów raportu polskie złoża węgla są dosyć dobrej jakości, jeżeli chodzi o zawartość popiołu i zasiarczenie surowca. – To podstawa do podjęcia działań w kierunku wdrożenia zaawansowanych technologii jego wydobycia, wzbogacania i przetwarzania na produkty pochodne o dużo wyższej wartości rynkowej (w porównaniu z wyjściowym surowcem), bardziej przyjazne środowisku i, co szczególnie ważne, podnoszące poziom bezpieczeństwa Polski – twierdzą Laskowski i Stępiński.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA