Surowce i paliwa

Rosną koszty dodawania biokomponentów do paliw

Zaostrzają się wymagania dotyczące stosowania odnawialnych źródeł energii w transporcie. Koszty Orlenu, Lotosu i Unimotu już rosną, m.in. w związku z koniecznością realizacji NCW i NCR.
Foto: materiały prasowe

Wśród licznych zobowiązań wynikających z członkostwa Polski w UE są m.in. te związane z promowaniem stosowania energii ze źródeł odnawialnych w paliwach transportowych. Z tym z kolei wiąże się m.in. konieczność realizacji NCW (Narodowy Cel Wskaźnikowy) i NCR (Narodowy Cel Redukcyjny) przez firmy zajmujące się wytwarzaniem, importem lub nabyciem wewnątrzwspólnotowym oleju napędowego, benzyn i innych paliw. Regulacje dotyczące NCW określają minimalny udział biokomponentów w paliwach, a NCR – poziom ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w związku z ich spalaniem.

Z danych URE wynika, że w ubiegłym roku do realizacji NCW wykorzystano w naszym kraju 1,21 mln ton estrów, 254,6 tys. ton bioetanolu, 2,14 tys. ton biowęglowodorów ciekłych i 9 m sześc. biopropanu. Łączne zużycie biokomponentów spadło, co wynikało przede wszystkim ze zniżki konsumpcji paliw, a ta – ze spowolniania gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa. Mimo to ich faktyczny udział w ubiegłym roku wzrósł do 5,82 proc. wobec 5,71 proc. zanotowanych w 2019 r. Mniej wiadomo o realizacji NCR. URE podaje, że w 2019 r. firmy zadeklarowały osiągnięcie redukcji emisji gazów cieplarnianych netto w porównaniu ze średnią z 2010 r. w wysokości 4,22 proc. Do końca 2020 r. wskaźnik ten powinien wynieść 6 proc. Czy faktycznie został osiągnięty – na razie nie wiadomo.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.