Surowce i paliwa

PGNiG: Duży zysk dzięki arbitrażowi

W II kwartale zarobek netto grupy PGNiG wyniósł aż 5,14 mld zł – wynika z szacunkowych danych podanych przez spółkę.
Foto: Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska

To ogromna kwota zważywszy, że rok temu zysk netto sięgał tylko 0,27 mld zł. O jego tegorocznym poziomie zdecydował jednak zwrot pieniędzy nadpłaconych w latach 2014–2020 za dostawy gazu realizowane do Polski na podstawie kontraktu jamalskiego. Chodzi o 1,5 mld USD, czyli ok. 6 mld zł. Zwrot był konsekwencją wygranego przez spółkę postępowania prowadzonego przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie przeciwko Gazpromowi.

Niezależnie od tego koncern istotnie poprawił wyniki w biznesie obrotu i magazynowania, co również jest konsekwencją wygranego arbitrażu, ale w zakresie zmiany formuły cenowej w kontrakcie jamalskim. Teraz jest ona bardziej powiązana z rynkowymi notowaniami błękitnego paliwa, a mniej z ropą i produktami ropopochodnymi. Co więcej, w II kwartale firma zwiększyła obroty gazem o kilka procent. To głównie zasługa spółki matki, która handlowała dużymi ilościami surowca na TGE.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.