Orlen, Lotos: Końcowe analizy

PKN Orlen jest coraz bliżej złożenia ostatecznego wniosku w Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Grupy Lotos. Daniel Obajtek, prezes płockiego koncernu, w wywiadzie dla „Sieci" powiedział, że nastąpi to w ciągu najbliższych tygodni.

Publikacja: 11.06.2019 05:06

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

Foto: materiały prasowe

– Kończymy fazę prenotyfikacji, musimy odpowiedzieć na wiele pytań. Robimy maksymalną liczbę analiz, żeby skrócić kolejne kroki zbliżające nas do przejęcia przez PKN Orlen pakietu większościowego akcji Grupy Lotos – deklaruje Obajtek. Jednocześnie wskazuje na korzyści wynikające z przejęcia pomorskiej rafinerii m.in. w kontekście zakupu tańszych surowców i obniżki kosztów bieżącej działalności. Zapewnia też, że siedziba Lotosu pozostanie w Gdańsku.

Pierwszym etapem trwającej fuzji było podpisanie przez Orlen listu intencyjnego ze Skarbem Państwa w sprawie zakupu udziałów w Lotosie, co nastąpiło pod koniec lutego 2018 r. Następnie wyłoniono do tego procesu kancelarie prawne, doradców biznesowych i przeprowadzono wstępne badania i analizy. Roboczy wniosek, liczący kilka tysięcy stron, trafił do KE pod koniec ubiegłego roku. Orlen jeszcze niedawno informował, że na sfinalizowanie przejęcia liczy w III kwartale.

GG Parkiet

W związku z tym chce kupić od Skarbu Państwa 32,9 proc. akcji Lotosu, a potem ogłosić wezwanie do 66 proc. Czy i jakie będą kolejne kroki, zarząd będzie się zapewne zastanawiał po zakończeniu ewentualnego wezwania.

GG Parkiet

Mimo że fuzja jest w toku, Lotos zdaje się dziś samodzielnie szukać nowych możliwości rozwoju. Koncern rozważa m.in. udział w rozbudowie Portu Gdańsk lub budowie własnego nabrzeża i terminalu na Martwej Wiśle. Więcej kontrowersji może budzić współudział Lotosu w sztandarowej inwestycji Grupy Azoty, czyli Projekcie Polimery Police. W jego ramach powstaną instalacje do produkcji dużych ilości propylenu i polipropylenu, czyli tworzyw, które już wytwarza i w które inwestuje grupa Orlen. Tymczasem zarząd Lotosu nie wyklucza zaangażowania w konkurencyjną inwestycję Grupy Azoty na poziomie nawet większym niż 0,5 mld zł zadeklarowane w podpisanym liście intencyjnym. Obecnie gdański koncern analizuje projekt pod względem operacyjnym i handlowym. List intencyjny obowiązuje do końca października.

Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Surowce i paliwa
Nowy zarząd Orlenu wyznaczył już priorytety
Surowce i paliwa
W Bogdance powrót po latach. Jest nowy prezes
Surowce i paliwa
Unimot ma nową ambitną strategię
Surowce i paliwa
Plany JSW dotyczące wydobycia czeka korekta