REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Giełdowe spółki nie ograniczą wydobycia ropy i gazu

Niskie notowania węglowodorów nie są przeszkodą w zwiększaniu produkcji z zagranicznych złóż. W tym roku więcej ropy i gazu powinny pozyskać PGNiG, Grupa Lotos i Serinus Energy. W PKN Orlen może to być trudniejsze.
Fotorzepa

Początek tego roku jest wyjątkowo niekorzystny dla spółek zajmujących się wydobyciem ropy i gazu. W przypadku pierwszego z tych surowców załamanie notowań nastąpiło 9 marca. Tego dnia kurs ropy typu Brent spadał nawet poniżej 32 USD za baryłkę. Tymczasem jeszcze podczas piątkowej sesji poprzedzającej krach przekraczał 45 USD, a podczas czwartkowej znajdował się powyżej 50 USD. Ropa po raz ostatni tak nisko jak w ostatni poniedziałek była wyceniana cztery lata temu. Obecnie jej kurs próbuje ustabilizować się w okolicach 35 USD. Głównym powodem obecnej sytuacji jest nadpodaż ropy, malejący na nią popyt i wojna cenowa, której głównymi uczestnikami są Rosja i Arabia Saudyjska.

Na światowych giełdach wyjątkowo nisko wyceniany jest też gaz ziemny. W tym przypadku z niskim kursem mamy do czynienia od kilku miesięcy. Latem czy nawet jesienią, gdy popyt na błękitne paliwo jest dość mały, ten stan rzeczy wydawał się zjawiskiem przejściowym. Sytuacja jednak nie zmieniła się również zimą, czyli w okresie, gdy zazwyczaj popyt na gaz jest największy i jego ceny rosną. Dziś na TGE handluje się błękitnym paliwem po cenach oscylujących w pobliżu 50 zł za 1 MWh (megawatogodzina). Podobny był kurs latem ubiegłego roku. Z kolei dokładnie rok temu sięgał 80 zł, a dwa lata temu przekraczał 100 zł. Podobna sytuacja występowała na giełdach zachodnioeuropejskich. Niskie ceny są konsekwencją mocno rosnącego wydobycia gazu i produkcji LNG (błękitnego paliwa przekształcanego z formy gazowej na ciekłą). Na to nałożyły się rosnące zapasy i ciepła zima w Europie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA