REKLAMA
REKLAMA

Recenzje

Szamani z technologicznych startupów

Wybitny socjolog Emile Durkheim twierdził, że rytuały stanowią centralną oś, wokół której budowane są systemy wiary. To one sprawiają, że religia staje się dla ludzi czymś namacalnym i konkretnym. Zdaniem Kursata Ozenca i Margaret Hagan można podobną prawidłowość zastosować do tworzenia kultury korporacyjnej.

Kursut Ozenc & Margaret Hagan Kreatywne rytuały przydatne w pracy. mt biznes, Warszawa 2020

Foto: Archiwum

Wiele badań pokazało, że odpowiednie rytuały pozwalają pracownikom czuć się lepiej w swoich firmach i bardziej się angażować. Rytuały są również pomocne przy rozładowywaniu konfliktów w grupie. Oczywiście ta prawidłowość się sprawdza, jeśli rytuały nie są narzucone przez korporacyjną „górę", mają atrakcyjną formę dla pracowników i nie przeradzają się w skostniały mechanizm blokujący kreatywne działania. Ozenc i Hagan w swojej książce „Kreatywne rytuały przydatne w pracy" przedstawili zestaw takich sztuczek przydatnych do budowania kultury korporacyjnej. Niektóre z nich są bardzo ciekawe i fajne (konkurs wypieków, dzień bez zebrań czy też „zasypane biurko"), niektóre niestety mogą jednak przybrać żałosny obrót, jeśli będą wdrażane przez oderwanych od rzeczywistości biurokratów. Książka jest bardzo praktyczna, przyjemna w lekturze i szybko się ją czyta (zwłaszcza że jest w niej bardzo dużo rysunków). Daje ona również do myślenia. Okazuje się bowiem, że pracownicy wielkich korporacji często postrzegają świat na sposób magiczny, podobnie jak przedstawiciele plemion odciętych od cywilizacji. „Musisz pozostać skupiony tak długo, jak na biurku leży kamień. Gdy czas upłynie albo skończysz zadanie, dziękujesz kamieniowi za pomoc i odkładasz" – to opis jednego z korporacyjnych rytuałów o nazwie „kamień skupienia". Jest jeszcze m.in. „przycisk supermocy", „spal tę kłótnię" i „ogród zombie". hk

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA