Przemysł

Czas wynikowych żniw w AC Autogaz

Spółka korzysta z rosnącego popytu na większości rynków. Równocześnie koszty udaje się utrzymywać pod kontrolą.
Foto: materiały prasowe

Popytowi na wyroby producenta samochodowych instalacji LPG i CNG sprzyjają wyższe ceny ropy naftowej i paliw konwencjonalnych, mając przełożenie na atrakcyjną na większości rynków relację autogazu do benzyny i diesla.

Rekordowy rok

Po trzech kwartałach 2018 r. AC wypracowało 32,5 mln zł zysku netto, przekraczając poziom zarobku osiągnięty w całym 2017 r. wynoszący 30,7 mln zł. Wszystko na to wskazuje, że ten rok będzie pod tym względem rekordowy. Poprawiające się wyniki znajdują odzwierciedlenie w wycenie rynkowej firmy, która od początku tego roku wzrosła o ponad 11 proc., choć w tym samym czasie WIG stracił ponad 8 proc. – AC jest beneficjentem rosnącej dysproporcji cen benzyny/LPG, przez co wprowadzenie opłaty emisyjnej i innych dotacji dla rozwoju paliw ekologicznych pozytywnie przekłada się na popyt na produkty firmy. Spółka z sukcesem zwiększa obroty generowane na rynkach zagranicznych dzięki wciąż utrzymującej się konkurencyjnej pozycji kosztowej i skutecznej polityce handlowej. Szacujemy, że przychody AC w 2018 r. wzrosną o 18 proc. w wyniku dynamicznego rozwoju kierunków eksportowych, a wynik EBITDA o 21 proc. dzięki utrzymywaniu dyscypliny kosztowej – wskazuje Piotr Poniatowski, analityk DM mBanku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Parkiet

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.