Przemysł

Arctic Paper: Dywidenda z Rottnerosa

Walne zgromadzenie Rottnerosa, w którym Arctic posiada ponad 51 proc. udziału w akcjach i głosach, zdecydowało o wypłacie dodatkowej dywidendy w kwocie około 107 mln koron szwedzkich (czyli ok. 43 mln zł).
Foto: Adobestock

Dzień dywidendy ustalono na 6 listopada, a termin jej wypłaty przypadnie na 11 listopada 2019 roku.

Wypłata dodatkowej dywidendy w wysokości około 21,8 mln zł przez spółkę zależną Arctica będzie miała pozytywny wpływ na sytuację finansową papierniczej grupy. Zdaniem analityków wpływ dodatkowej gotówki wraz z poprawiającymi się wynikami operacyjnymi, wskutek znacznego  spadku kosztów surowca, przyczyni się do obniżenia wskaźniku długu netto/EBITDA części papierniczej grupy.

Głównym czynnikiem sprzyjającym poprawie rentowności grupy jest korzystne otoczenie w postaci spadających od początku tego roku cen celulozy. Notowania tego podstawowego surowca, będącego głównym składnikiem kosztów papierniczej grupy, przez ostatnich 12 miesięcy potaniały o ponad 30 proc. Jak podają analitycy, sprzyja temu duża nadpodaż celulozy na rynku. – Od II kwartału obserwujemy załamanie na tym rynku i rekordowy poziom zapasów w chińskich portach – wskazuje Krystian Brymora, analityk DM BDM. – Celuloza liściasta stanowi 50–60 proc. w gotówkowych kosztach produkcji papierów graficznych Arctic Paper, a każde 10 USD/t spadku przekłada się na około 11 mln zł rocznie dodatkowej marży przy braku wpływu innych czynników – szacuje ekspert. Pozytywny efekt ten powinien być zauważalny w wynikach za III i IV kwartał br.

Podczas wtorkowej sesji za papiery Arctic Paper płacono na giełdzie około 3,35 zł, co oznacza zniżkę o 0,6 proc. względem ceny odniesienia z poprzedniej sesji.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.