REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Dębica z niższym zyskiem

Oponiarska spółka w 2018 roku zarobiła na czysto 89,7 mln zł, o 25 proc. mniej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny skurczył się o prawie 19 proc. osiągając poziom 99,6 mln zł Przychody ze sprzedaży wyniosły 1,93 mld zł i były nieznacznie niższe niż przed rokiem.
Foto: materiały prasowe

Sprzedaż do podmiotów z grupy Goodyear w minionym roku stanowiła 88,7 proc. sprzedaży ogółem, wobec 89,8 proc. rok wcześniej. Wartość sprzedaży do podmiotów niepowiązanych zwiększyła się o 9,5 proc., zaś jej udział w przychodach ogółem wyniósł 11,3 proc.

- Na nasze wyniki finansowe miały wpływ rosnące koszty działalności. Były to zarówno koszty zewnętrzne tj. rosnące ceny surowców, energii czy gazu, jak i koszty wewnętrzne, związane m.in. ze wzrostem kosztów pracowniczych czy też modernizacją parku maszynowego. Warto jednak podkreślić, że pomimo wyzwań kosztowych oraz wysokiej konkurencyjności naszej branży wypracowane przez nas wyniki finansowe nadal są solidne - podkreśla Leszek Szafran, prezes Dębicy.

- Nasze obecne działania ukierunkowane są na wykorzystanie szans rynkowych w rosnących segmentach rynku oponiarskiego. W 2018 roku w Europie popyt na opony do aut osobowych utrzymał się na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego. Bardzo dynamicznie rosną zaś niektóre z jego segmentów, jak np. popyt na opony całoroczne czy też opony o wyższych średnicach. Jednocześnie w segmencie opon do samochodów ciężarowych i autobusów obserwowaliśmy solidny wzrost potencjału, zarówno w Polsce jak i w Europie, który spowodowany był dobrą koniunkturą i ciągle rosnącym popytem na usługi transportowe - dodaje.

W 2018 roku wydatki inwestycyjne Dębicy wyniosły 80,5 mln zł. Przeznaczono je głównie na modernizację procesu produkcji.

Podczas czwartkowej sesji za papiery Dębicy  płacono na giełdzie około 85 zł, co oznacza zniżkę o 0,2 proc. względem ceny odniesienia z poprzedniej sesji.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA