Profesjonalny inwestor

Udany miesiąc funduszy akcji polskich. Na czele pasywne

Będąc uczestnikiem funduszu akcji, trudno było w sierpniu nie zarobić. Sytuacja była bardzo sprzyjająca – zeszły miesiąc przyniósł m.in. rekord WIG-u. Indeks wypadł jednak lepiej niż większość funduszy akcji polskich.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Miesiąc, w którym WIG, indeks szerokiego rynku akcji, ustanowił nowy rekord, nie mógł być zły dla funduszy akcji polskich. Co jednak ciekawe, przeciętne stopy zwrotu funduszy raczej odstawały od wyniku benchmarku.

Powrót do gry spółek technologicznych

Jak dotąd w tym roku fundusze akcji polskich najczęściej radziły sobie lepiej od szerokiego rynku. Do końca lipca średni wynik w tej kategorii funduszy sięgał 19,7 proc., przy 18,6-proc. zwyżce WIG-u (dane na podstawie analizy.pl). W ostatnim miesiącu fundusze jednak odstawały od WIG-u, który wzrósł o 4,87 proc. W tym samym czasie przeciętna stopa zwrotu funduszy akcji polskich wyniosła 3 proc. Różnica jest więc wyraźna. Na czele grupy znalazły się portfele pasywne. Najlepiej wypadły dwa portfele jednego TFI – MetLife. Jak przyznaje Tomasz Karsznia, zarządzający MetLife TFI, postawiono m.in. na wyraźne przeważenie akcji banków, którym sprzyjały bardzo dobre wyniki za II kwartał oraz wysoka inflacja.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.