PPK. PFR i KNF grożą karami po publikacji Parkietu

Nawet milion złotych kary grozi podmiotom, które oferują rozwiązania w zakresie Pracowniczych Planów Kapitałowych, bez dopełnienia rygorystycznych warunków – ostrzega Polski Fundusz Rozwoju. Komisja Nadzoru Finansowego mówi o karze pieniężnej, a nawet cofnięciu zezwoleń na wykonywanie działalności brokerskiej.

Aktualizacja: 07.02.2019 11:13 Publikacja: 06.02.2019 16:43

PPK. PFR i KNF grożą karami po publikacji Parkietu

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski

W środę opisaliśmy przypadki nie do końca uczciwej walki o duże pieniądze związane z PKK. Te ruszą w połowie roku, na początek w największych firmach. Firmy przystąpiły już do poszukiwań instytucji finansowych, które będą zarządzać pieniędzmi odkładanymi w systemie przez pracowników. Część z nich przy wyborze zarządcy finansowego korzysta z pośredników, najczęściej brokerów ubezpieczeniowych.

– Zdarzają się przypadki, że taki broker urządza nieformalny przetarg wśród instytucji, które ubiegają się o zarządzanie pieniędzmi w PPK. Żąda przy tym „prowizji" za każdego pracownika, potencjalnego uczestnika systemu – zaalarmowała nas, zastrzegając sobie anonimowość, osoba dobrze znająca problematykę PPK i rynku inwestycyjnego. „Prowizja" to nawet 15–30 zł za jednego pracownika.

– Znam takie przypadki i znam te stawki – potwierdził Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego. – Broker, to instytucja rynku ubezpieczeniowego. Nie ma uprawnień do prowadzenia doradztwa inwestycyjnego – tłumaczy Marcin Wojewódka.

Po naszej publikacji głos w tej sprawie zabrały instytucje nadzorujące rynek finansowy i system PPK.

- Ustawa o PPK jasno wskazuje, że instytucjami które mogą świadczyć usługi w zakresie zarządzania PPK, są to towarzystwa funduszy inwestycyjnych, PTE, pracownicze towarzystwa emerytalne lub zakłady ubezpieczeń, które po uprzedniej weryfikacji, zostały zamieszczone na portalu PPK – zwraca uwagę Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK. - Dotychczas na portalu nie potwierdzono uprawnienia do prowadzenia PPK przez żadną instytucję finansową. Oznacza to, że w zakresie prowadzenia PPK nie można przedstawiać żadnej oferty podmiotom zatrudniającym - dodaje. I ostrzega: - Podmioty oferujące rozwiązania w zakresie Pracowniczych Planów Kapitałowych nie prezentowane na portalu PPK mogą podlegać sankcjom finansowym, które mogą wynieść nawet 1 000 000 zł.

- Nie otrzymywaliśmy dotychczas informacji o przypadkach opisywanych w "Parkiecie" – poinformował nas Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji społecznej KNF.

- Urząd KNF podjął w tej sprawie stosowne czynności wyjaśniające – dodał.

Poinformował też, że w przypadku pozyskania przez organ nadzoru informacji o możliwym naruszeniu przepisów prawa, w szczególności kwestii oferowania produktów finansowych przez podmioty nadzorowane, KNF zawsze podejmuje działania nadzorcze. Urząd przyjrzy się więc działaniom brokerów ubezpieczeniowych. - Jeśli stwierdzi naruszenie przepisów może m.in. nałożyć na brokera karę pieniężną lub nawet cofnąć zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej – tłumaczy KNF. Piotr Skwirowski

Pracownicze plany kapitałowe
Trudne pięć lat, ale PPK powoli rosną
Pracownicze plany kapitałowe
PPK są dla giełdy skromnym wsparciem
Pracownicze plany kapitałowe
Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?
Pracownicze plany kapitałowe
W PPK przydałyby się zmiany
Pracownicze plany kapitałowe
Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie
Pracownicze plany kapitałowe
Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł