Walka o pieniądze pracowników dopiero się rozkręca

Kilka instytucji lada moment będzie już mogło wyjść na rynek z ofertą PPK, ponieważ zostaną umieszczone w ewidencji prowadzonej przez PFR. Niektórzy jeszcze z tym zwlekają, czekając na rozporządzenia.

Publikacja: 17.04.2019 06:00

Walka o pieniądze pracowników dopiero się rozkręca

Foto: Adobestock

Trzy towarzystwa złożyły już wnioski o wpis do ewidencji PPK, co jest ostatnim krokiem, by móc oferować PPK. Kilka kolejnych zarejestrowało już fundusze, jednak są też takie instytucje, które czekają na rozporządzenia do ustawy o PPK.

Na razie tylko szkolenia

Pracownicze plany kapitałowe mogą być oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), ?powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), pracownicze towarzystwa emerytalne oraz zakłady ubezpieczeń na życie. Jak dotąd instytucji, które zadeklarowały zamiar ich oferowania, jest około 20, natomiast większość z nich to TFI.

Firma, która zamierza oferować PPK, musi spełnić dwa podstawowe warunki. Pierwszym etapem jest złożenie do sądu wniosku o rejestrację funduszy, które będą działać w ramach PPK. Proces ten trwa około dwóch tygodni. Następnie do Polskiego Funduszu Rozwoju należy złożyć wniosek o wpis do ewidencji PPK, co może potrwać do miesiąca od daty otrzymania dokumentów przez PFR. Po rejestracji dana instytucja ma siedem dni na dokonanie opłaty wstępnej, czyli 700 tys. zł na rzecz portalu PPK. To jednak nie koniec kosztów, ponieważ firma oferująca PPK będzie również płacić tzw. opłatę za rejestr, czyli za każdego uczestnika, która do czerwca 2022 r. ma sięgać 0,18 zł miesięcznie.

Początkowo, czyli od połowy tego roku, PPK zostaną objęte firmy zatrudniające powyżej 250 osób, których jest około 3200. Jak szacował Paweł Borys, prezes PFR, około tysiąca z nich posiada już PPE, a kolejne 250 zgłosiło w I kwartale chęć utworzenia PPE, co znosi obowiązek pracodawcy do uruchomienia PPK. A zatem w pierwszym etapie nowy projekt emerytalny obejmie około 2 tys. firm.

Najbliżej tego, by móc oferować PPK, są dziś trzy towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które złożyły wnioski o wpis do ewidencji PPK, w tym m.in. PKO TFI.

– Zależy nam, aby jak najszybciej przygotować firmy, które wybiorą nasze towarzystwo do wdrożenia i uruchomienia PPK dla ich pracowników – zapowiadał przy tej okazji Piotr Żochowski, prezes PKO TFI. Na potwierdzenie wpisu do ewidencji czeka również AXA TFI.

– Chcemy być w czołówce firm oferujących PPK. Mierzymy w 10-proc. udział, z tym że nie w całym rynku, tylko w określonym przez nas segmencie – komentował z kolei Robert Garnczarek, prezes AXA TFI. Na końcu drogi do oferowania PPK jest jeszcze TFI PZU.

– Po uzyskaniu wpisu przedstawimy atrakcyjną ofertę wsparcia dla pracodawców przy tworzeniu PPK i oszczędzania dla ich pracowników – zaznaczył Marcin Żółtek, który w PZU odpowiedzialny jest za PPK. Właśnie dopiero po potwierdzeniu wpisu do ewidencji firmy mogą prezentować ofertę prowadzenia PPK.

Są też podmioty, którym udało się już zarejestrować fundusze pod PPK i lada moment złożą bądź już złożyły wniosek o wpis do ewidencji.

– Przygotowujemy się do składania wniosku do PFR, złożymy go na dniach – mówi Krzysztof Kamiński, członek zarządu Millennium TFI. Fundusze zarejestrowało również Aviva TFI.

– Po dopełnieniu formalności będziemy mogli prezentować szczegółową ofertę prowadzenia i zarządzania środkami pracowników w ramach PPK. Na razie prowadzimy warsztaty i szkolenia dla pracodawców zatrudniających ponad 250 pracowników – mówił Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI. Podobne spotkania organizuje również Pekao TFI. Pekao TFI złożyło już wniosek w sądzie o rejestrację funduszy. Na podobnym etapie jest NN Investment Partners TFI, z kolei TFI BGŻ BNP Paribas kończy właśnie prace nad statutem funduszy zdefiniowanej daty.

– Jak tylko fundusze zostaną zarejestrowane, będziemy składać oświadczenie o spełnieniu warunków do uzyskania wpisu w ewidencji PPK – zapowiada Rafał Lerski, członek zarządu tego towarzystwa. Prace nad funduszami trwają również w Skarbcu TFI. – Skarbiec TFI jest gotowy do tego, by podejmować rozmowy z klientami w sprawie wdrożenia PPK. PPK ze Skarbcem TFI to będzie indywidualne podejście do klienta, przyjazne narzędzia obsługi oraz aktywne zarządzanie środkami gromadzonymi w Skarbiec PPK SFIO – zapowiada Agnieszka Łukawska, dyrektor ds. programów emerytalnych w Skarbcu.

Niektórzy czekają na rozporządzenia

Choć PPK mają wystartować lada moment, to niektórym instytucjom nie spieszy się do rejestracji funduszy. Na co czekają? – Sporo firm nie złożyło jeszcze wniosków o rejestrację funduszy. To oczywiście czysta formalność, jednak problem w tym, że wciąż brakuje rozporządzeń wykonawczych do ustawy o PPK. W razie konieczności zmian statutów funduszy może się okazać, że potrzebne będzie ponowne procedowanie ich przez KNF – mówi nasz rozmówca. Brakuje m.in. rozporządzenia w sprawie rozliczania wynagrodzenia zmiennego w związku z uzyskanymi wynikami. Zgodnie z ustawą całkowity limit kosztów zarządzania rachunkiem PPK nie może przekroczyć 0,6 proc. aktywów na nim zgromadzonych. Sama opłata za zarządzanie nie może być wyższa niż 0,5 proc. aktywów netto, a wynagrodzenie za wynik nie może przekroczyć 0,1 proc. aktywów.

Pracownicze plany kapitałowe
Trudne pięć lat, ale PPK powoli rosną
Pracownicze plany kapitałowe
PPK są dla giełdy skromnym wsparciem
Pracownicze plany kapitałowe
Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?
Pracownicze plany kapitałowe
W PPK przydałyby się zmiany
Pracownicze plany kapitałowe
Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie
Pracownicze plany kapitałowe
Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł