REKLAMA
REKLAMA

Portfele Parkietu

Dziewięciu ekspertów i ich listopadowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Fotolia

Łukasz Wardyn

CMC Markets

EUR/PLN

Złoty rośnie nieprzerwanie w siłę od poziomu 4,39. NBP de facto wspiera PLN interwencjami słownymi. Po tak silnym i zdecydowanym umocnieniu, bez korekt, może nastąpić dynamiczne krótkotrwałe odbicie od wsparcia.

Wejście: 4,24. Cel: 4,27. Stop loss: 4,199.

złoto

Rynek doczekał się serii obniżek stóp procentowych w USA. Teraz gracze mogą oczekiwać przerwy w działaniach Fedu, co może powstrzymywać ceny złota. Jednak dominuje trend wzrostowy i można wykorzystywać korekty. Wejście: 1490 USD/u. Cel: 1450. Stop loss: 1555.

WIG20

Październik był dobrym miesiącem dla WIG20. Przede wszystkim udało się oddalić od poziomu 2050 pkt, i to mimo wyroku TSUE. Jednak w stosunku do światowych parkietów akcje na GPW zachowują się bardzo słabo. Cel: 2400. Stop loss: 2143.

Marcin Kiepas

Tickmill

USD/PLN

Duże wyprzedanie po silnym spadku dolara w październiku, wsparcie w okolicach 3,8 zł, pojawiające się negatywne dywergencje wykresu dziennego ze wskaźnikami, ale też możliwe wyhamowanie wzrostu EUR/USD, to podstawowe argumenty za wzrostem pary w listopadzie.

miedź

Zwrot pod koniec października z poziomów poniżej wrześniowego maksimum wpisuje się w scenariusz kreślonego od lata przez wykres miedzi kanału spadkowego. To sugeruje możliwy atak w kolejnych tygodniach na ostatni dołek (5546 USD/t) z szansą na jego pokonanie.

BOVESPA

Pojawiające się negatywne dywergencje i niższe obroty nie budzą zaufania do ostatnich rekordów brazylijskiej giełdy. W listopadzie ryzyko realizacji zysków jest większe niż możliwość kontynuacji wzrostu.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

EUR/PLN

Uważamy, że październikowy ruch spadkowy pary EUR/PLN doprowadził do mocnego wyprzedania kursu, przez co oczekujemy korekty wzrostowej w listopadzie.

Cel: 4,33. Stop loss: 4,227.

gaz ziemny

Od sierpnia obserwujemy budowę lokalnego dna na wykresie gazu w USA. Potwierdzeniem jest wybicie ponad lokalne maksimum z połowy września.

Cel: 3,5 USD/mmBtu. Stop loss: 2,5.

ICEX

Islandzki indeks wybił się z trendu spadkowego trwającego od lipca, co potwierdzone jest sygnałami na wskaźnikach (np. RSI, MACD). Oczekujemy więc powrotu w kierunku tegorocznych maksimów z maja i połowy lipca.

Cel: 1500. Stop loss: 1325.

Kamil Maliszewski

DM mBanku

GBP/USD

Funt ma za sobą bardzo dobry miesiąc. Wizja brexitu bez umowy zniknęła z czołówek gazet. Trudno jednak przewidzieć, w którym kierunku potoczy się kampania wyborcza, a żaden z możliwych wyników grudniowych wyborów może nie być pozytywny dla funta. Cel: 1,2650.

kawa

Cena po raz kolejny powróciła powyżej 100 centów za funt. Zwyżki wspierają pogoda oraz odbicie brazylijskiego reala względem amerykańskiego dolara. Zakładamy, że kawa ma potencjał kontynuowania odbicia, szczególnie w środowisku słabnącego dolara. Cel: 105.

DAX

Lepsze nastroje w związku z sygnałami z USA i Chin zaprowadziły indeksy na wysokie poziomy. Jednak umiarkowane dane gospodarcze i wstrzymanie się banków centralnych przed dalszym luzowaniem mogą powstrzymać zwyżki. Cel: 12450.

Marcin Sulewski

Santander Bank Polska

EUR/PLN

Tempo spadku kursu było w minionych pięciu tygodniach najszybsze od początku roku i sądzę, że przyszedł czas na korektę lub przynajmniej stabilizację po szybkiej aprecjacji złotego. Uważam, że sporo z pozytywnych czynników zostało już przez rynek wycenionych.

pallad

Może w tym szaleństwie jest metoda. Cena jest w trwającym wiele miesięcy trendzie wzrostowym, a oscylator ADX nie daje sygnałów ostrzegawczych, jakoby miał się on niebawem skończyć.

Stop loss: 1744 USD/uncję. Cel: 1833.

Bovespa

Brazylijski indeks wybił się górą z korekty płaskiej w trendzie wzrostowym, co jest pozytywnym sygnałem. Dodatkowo oscylator ADX nie daje jeszcze oznak, jakoby impuls wzrostowy miał niebawem osiągnąć ekstremum siły.

Marek Rogalski

DM BOŚ

GBP/JPY

Nie jestem pewien, czy Boris Johnson może liczyć na zdobycie parlamentarnej większości w grudniowych wyborach. Z kolei jen może zareagować na skok awersji do ryzyka przez ponowne zamieszanie wokół wojen handlowych.

Cel: 134.

złoto

Globalna niepewność może się okazać świetną pożywką dla cen złota, które jednocześnie są wspierane przez korzystny układ techniczny. Wyjście na nowe tegoroczne szczyty nie jest wykluczone.

Cel: 1575.

Hang Seng China Enterprises

Podbicie chińskiego indeksu uważam za zakończone. Chińska gospodarka jest słaba (co pokazują dane), a Pekin może nie uzyskać tego, czego oczekuje od Waszyngtonu, czyli rezygnacji z kolejnych podwyżek ceł. Cel: 9580.

Przemysław Kwiecień

XTB

USD/MXN

Październik był dobry dla walut rynków wschodzących. Korzystały na nastrojach na Wall Street i programie ekspansji bilansu Fedu. Przecena USD mogła być jednak zbyt raptowna, a Meksyk jest łatwym celem do odwracania uwagi od innych problemów przez Trumpa. Cel: 19,7.

kawa

Cena kawy odnotowała w kilkumiesięczne minimum, ale odbija na fali umacniającego się reala. Warunki upraw w Brazylii pozostają dobre, ale prognozy wskazujące na silne deszcze i wiatry mogą spowodować problemy podażowe i obniżyć perspektywy produkcyjne. Cel: 107 c/f.

Russell 2000

Za nami półmetek sezonu wyników w USA i na ten moment zanosi się na czwarty z kolei kwartał spadku zysków spółek. Fed zatrzymał luzowanie pieniężne, a po tygodniach pompowania balonika pojawiły się znów wątpliwości w wojnie handlowej. Cel: 1485.

Bartosz Sawicki

TMS Brokers

TRY/JPY

Spodziewamy się schłodzenia nastrojów wśród inwestorów, a turecka lira będzie jedną z najbardziej wrażliwych walut z koszyka emerging markets. Silne odbicie z października będzie korygowane.

nikiel

Nikiel nie tylko opiera się hamowaniu globalnej gospodarki, ale w tym roku wręcz podrożał o ponad 50 proc. Słabnięcie popytu z przemysłu stalowego rodzi ryzyko głębokiej korekty.

Stoxx Autos & Parts

Spółki z branży motoryzacyjnej podrożały w trzy tygodnie o około 15 proc. Biorąc pod uwagę niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne, widzimy duże prawdopodobieństwo wymazania tego ruchu.

Kamil Jaros

Admiral Markets

EUR/AUD

Druga połowa października nie była dla tej pary łaskawa. Wygląda na to, że to jeszcze nie koniec okresu słabości. Stop loss jest ciasny, co daje dobrą relację potencjalnego zysku do skali podejmowanego ryzyka.

Stop loss: 1,6220. Cel: 1,6030.

bawełna

Notowania bawełny przebywają w trendzie spadkowym, który w trakcie październikowych ruchów został przerwany fazą korekty wzrostowej. Aktualnie można rozważać powrót do trendu głównego.

Stop loss: 69. Cel: 60.

DJIA

Końcówka miesiąca była słaba. Przełamany został poziom wsparcia na 27 000 pkt. Tym samym można założyć kontynuację spadku, który aktualnie traktowany byłby jako korekta w trendzie wzrostowym.

Stop loss: 27100. Cel: 26550.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA