Dolar ma być mocny przez cały maj

Odbicie notowań amerykańskiej waluty z II połowy kwietnia powinno być kontynuowane w kolejnych tygodniach. Inwestorów przyciągają wysokie rentowności obligacji USA.

Aktualizacja: 05.05.2018 14:51 Publikacja: 05.05.2018 05:00

Dolar ma być mocny przez cały maj

Foto: Bloomberg

GG Parkiet

Kwiecień nie był łatwym miesiącem dla ekspertów typujących dla nas zmiany notowań walut, surowców i indeksów, jednak ogólny wynik portfeli okazał się bardzo dobry – to 1,52 proc. na plusie. Największą skuteczność analitycy odnotowali w prognozach dla indeksów giełdowych. Nieźle dały zarobić również waluty, a najgorsze wyniki przyniosły surowce. Podobnie jak w marcu, tak i w kwietniu cztery portfele wypracowały zysk. Także tym razem najlepszy był Mateusz Groszek z Admiral Markets – jego typy przyniosły 6,12 proc. zysku. Niewiele gorsze wyniki mieli Mateusz Namysł z Raiffeisen Polbanku oraz Kamil Maliszewski z DM mBanku (patrz wykres). Czemu je zawdzięczają? Przede wszystkim spadkom tzw. indeksu strachu, co wynikało z uspokojenia nastrojów na światowych giełdach. Mateuszowi Groszkowi należy się jeszcze wyróżnienie za to, że wszystkie jego typy były trafione.

Mocny dolar, słabe euro

Przyjrzyjmy się przewidywaniom na maj. Eksperci są w miarę jednomyślni, jeśli chodzi o rynek walut. W przypadku głównej pary, czyli EUR/USD, w maju wciąż powinniśmy obserwować spadki. – Scenariusz spadkowy potwierdzony jest przez rynek kontraktów terminowych, gdzie fundusze lewarowane zaczęły zamykać długie pozycje. Dodatkowo analiza techniczna wspiera trend spadkowy – potwierdza Groszek. Daniel Kostecki oraz Daniel Schittek z X-Trade Brokers DM zwracają dodatkowo uwagę na różne strategie banków centralnych. – Pogłębiająca się dywergencja pomiędzy polityką Fedu a pozostałymi głównymi bankami centralnymi wciąż powinna wspierać amerykańską walutę.

Na słabość euro liczy również Maliszewski, który radzi jednocześnie postawić na mocno przecenioną w ostatnich miesiącach turecką lirę. – Niedawna podwyżka stóp procentowych oraz zbliżające się przedterminowe wybory powinny wesprzeć lirę, która była w ostatnim roku jedną z najsłabszych walut na świecie. Pierwszy raz od wielu miesięcy pojawia się więc okazja do otwarcia pozycji krótkich na EUR/TRY – wyjaśnia Maliszewski.

Straty z końcówki kwietnia w stosunku do euro powinien odrobić też złoty. – Sytuacja na EUR/PLN jeszcze nie wygląda niebezpiecznie. Ta para pozostaje w trendzie horyzontalnym – podkreśla Łukasz Wardyn z CMC Markets. Jednak za dolara możemy płacić coraz więcej. – Zachowanie dolara, w tym obserwowany od połowy kwietnia rajd na USD/PLN, wskazuje, że wchodzimy w okres mocnej amerykańskiej waluty. Przy jednoczesnym „rozjeździe" polityki Fedu i RPP, a także wobec mocnych sygnałów zmiany trendu na USD/PLN wygenerowanych w ostatnich dwóch miesiącach, dalsze zwyżki USD/PLN wydają się prawdopodobne – uważa Marcin Kiepas.

Wzrośnie zmienność

Mniejsza zgodność wśród ekspertów panuje co do prognoz dla giełd. Groszek zakłada, że okres wyprzedaży na warszawskim parkiecie prawdopodobnie dobiegł końca. – WIG20 w dalszym ciągu należy do najtańszych w Europie i na świecie. Obecna hossa na rynku globalnym nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, co sprzyja mocniejszemu odbiciu na GPW – ocenia. Zupełnie odwrotne oczekiwania na maj ma Kiepas. Jego zdaniem po kwietniowym odbiciu WIG20 powinien wrócić do spadków, co najmniej do 2200 pkt, a najprawdopodobniej jeszcze niżej.

Maj powinien być kolejnym udanym miesiącem na giełdzie za naszą zachodnią granicą. – Niemiecki rynek akcji zachowywał się w kwietniu nadzwyczaj silnie. Teraz wsparciem może się stać słabe przez jakiś czas euro i perspektywy poczynań Europejskiego Banku Centralnego. Rynek może być też bardziej wrażliwy na pozytywne zaskoczenia w danych makro – uważa Marek Rogalski z DM BOŚ. Z kolei Namysł oczekuje zwyżek na giełdzie rosyjskiej.

Przede wszystkim jednak, jak twierdzi Maliszewski, w maju znów może dojść do wzrostu zmienności na rynkach akcji.

W końcu tańsza ropa

Po miesiącach wzrostu cen w maju powinna tanieć ropa naftowa. Jak zauważa Daniel Schittek z X-Trade Brokers DM, kartel OPEC robi co może, by nie tylko ustabilizować rynek, ale i podnieść cenę czarnego złota. – Wydaje się, że inwestorzy wycenili już wszystkie pozytywne aspekty, co może w maju spowodować techniczne odreagowanie cen – twierdzi Schittek. Podobne zdanie mają Groszek oraz Maliszewski, którzy przypominają jeszcze o rosnącym wydobyciu ropy w USA.

 

Dziewięciu ekspertów i ich majowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Łukasz Wardyn, CMC Markets

EUR/PLN

Pod koniec kwietnia złoty mocno stracił do USD i EUR. Sytuacja na EUR/PLN jeszcze nie wygląda niebezpiecznie. Ta para pozostaje w trendzie horyzontalnym.

Wejście: 4,24, cel: 4,14, stop loss: 4,28.

Złoto (w euro)

Złoto w USD i EUR pozostaje w konsolidacji. Ani kwietniowa eskalacja napięć geopolitycznych, ani niepewność na rynkach akcji nie spowodowały hossy. To może być okazja dla czekających na zakup po niższej cenie.

Wejście: 1065, stop loss: 1055.

Nikkei 225

Indeks potwierdził bardzo mocne wsparcie. Odważni, którzy uznają, że Nikkei 225 wzrośnie, mogą próbować gonić rynek. Ostrożni pewnie liczą jeszcze na korektę, która może nie nadejść.

Wejście: 21250, cel: 23000, stop loss: 20500.

Marcin Kiepas, analityk

USD/PLN

Zachowanie dolara, w tym obserwowany od połowy kwietnia rajd na USD/PLN, wskazuje, że wchodzimy w mocny okres dla amerykańskiej waluty. Pamiętajmy też o „rozjeździe" polityki Fedu i RPP oraz mocnych sygnałach zmiany trendu na USD/PLN. Cel: 3,64, stop loss: 3,43.

Cukier

Spadek cen do 11 centów za funt z nawiązką dyskontuje sytuację fundamentalną na rynku cukru (nadprodukcja). Jednocześnie wyczerpuje on potencjał spadkowy, jaki pojawił się na początku roku wraz z wybiciem dołem z sześciomiesięcznej konsolidacji. Stop loss: 10,5.

WIG20

Po kwietniowym odbiciu WIG20 powinien powrócić do spadków. W scenariuszu minimum indeks wróci do 2200 pkt. Bardziej prawdopodobne jednak, że z powodu odpływu kapitału z rynków wschodzących przełamie wspomniany poziom. Cel: 2110.

Daniel Kostecki, analityk

EUR/USD

Kurs wybił się dołem z wielomiesięcznej konsolidacji, co powinno dopiero teraz zapoczątkować większą falę wyprzedaży euro względem dolara. Wyraźna dywergencja w polityce monetarnej oraz rosnące koszty utrzymywania pozycji długich na EUR/USD zachęcają do sprzedaży.

Kawa

Spoglądając na dane komisji CFTC, wyprzedanie na kawie powiększyło się przy jednoczesnym braku przeceny. To z kolei może prowadzić – w końcu – do zjawiska short squeeze, czyli gwałtownego zamykania zleceń sprzedaży i otwierania pozycji długich, windując cenę.

Nasdaq100

Trwa sezon publikacji wyników, które są świetne. Stąd też amerykańska giełda mogła nie powiedzieć jeszcze ostatniego słowa i wciąż ma szanse wyrysować historyczne maksima. Dodatkowo spółki nie redukują oczekiwań co do przyszłych wyników.

Kamil Maliszewski, DM mBanku

EUR/TRY

Niedawna podwyżka stóp procentowych i zbliżające się przedterminowe wybory powinny wesprzeć lirę, która była w ostatnim roku jedną z najsłabszych walut na świecie. Pierwszy raz od wielu miesięcy pojawia się więc okazja do otwarcia pozycji krótkich na EUR/TRY. Cel: 4,70.

Ropa WTI

Wypowiedzi przedstawicieli OPEC pozwoliły w ostatnich tygodniach utrzymać się cenie ropy WTI poniżej 70 USD. Jednak rosnące wydobycie w USA i niezadowolenie Trumpa z wysokich cen mogą, wraz z umacniającym się dolarem, skłonić inwestorów do korekty. Cel: 62,50.

S&P500 VIX

Wzrost zmienności na rynkach cały czas będzie się utrzymywał. Rentowność amerykańskich dziesięciolatek dotarła do 3 proc., co spowodowało nerwowość u części inwestorów. Mimo dobrych wyników spółek giełdy stoją w miejscu.

Cel: 19.

Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank

CHF/RUB

Zakładam możliwość odbicia notowań rosyjskiej waluty po istotnej przecenie z kwietnia, natomiast frank szwajcarski ma moim zdaniem jeszcze potencjał do osłabiania się.

Cel: 60,5, stop loss: 65.

Kawa

Dobre zachowanie się notowań kawy z końcówki kwietnia może być kontynuowane także w maju.

RTS

Zakładam możliwość kontynuacji odbicia na rynku rosyjskim w maju.

Cel: 1299, stop loss: 1089.

Marek Rogalski, DM BOŚ

USD/RUB

Polityka mocno wpłynęła na rubla w kwietniu, choć sfera makro nie wygląda źle. Zakładam odreagowanie. Kolejne sankcje raczej nie zostaną nałożone przed mundialem. A dolar może nieco wytracić impet wzrostowy na głównych parach. Wejście: 62,94, cel: 59,8, stop loss: 65,5.

Kukurydza

„Ziarna" od pewnego czasu zachowują się dość dobrze na tle innych klas surowców. Dla kukurydzy istotna może się okazać próba wybicia psychologicznej bariery na poziomie 400 centów za buszel.

Wejście: 392 centy, cel; 430, stop loss: 381.

DAX

Niemiecki rynek był w kwietniu nadzwyczaj silny. Teraz wsparciem może się stać słabe przez jakiś czas euro i perspektywy posunięć EBC. Rynek może być też bardziej wrażliwy na pozytywne dane makro.

Wejście: 12400, cel: 13050, stop loss: 12200.

Daniel Schittek, X-Trade Brokers DM

EUR/USD

Dolar pod koniec kwietnia odzyskał swój blask, w czym pomogły rosnące rentowności długu. Pogłębiająca się dywergencja między Fedem a pozostałymi głównymi bankami centralnymi wciąż powinna wspierać USD.

Ropa WTI

Pozycjonowanie inwestorów na rynku ropy jest obecnie na najwyższych historycznie poziomach i wynika z oczekiwań co do działań OPEC. Kartel robi wszystko co w jego mocy, by nie tylko ustabilizować rynek, ale i podnieść „sztucznie" (jak stwierdził Donald Trump) cenę.

FTSE 100

Po dobrym kwietniu w kolejnym miesiącu może nastąpić pewne odreagowanie. Powiedzenie „sell in May and go away" sugeruje, że to może nie być dobry miesiąc dla giełd. Niemniej warto wybrać rynek, który może mieć największą szansę na obronę.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

GBP/PLN

Złoty rozpoczął korektę, która ma potencjał, by okazać się dość głęboką przeceną. Funt ze wszystkich walut G10 powinien najbardziej pozytywnie reagować na bodźce z polityki monetarnej.

Cukier

Najniższe od ponad dwóch lat ceny przełożą się na spadek areału upraw buraka cukrowego, a wysokie ceny paliw stanowią zachętę, by brazylijski zbiór trzciny cukrowej w większym stopniu został przeznaczony na produkcję etanolu.

Stoxx Banks 600

Gorsze dane ze sfery realnej i bardziej gołębi Europejski Bank Centralny powinny w krótkim terminie odbić się negatywnie na postrzeganiu perspektyw sektora bankowego.

Mateusz Groszek, Admiral Markets

EUR/USD

Wyprzedaż euro z poprzedniego miesiąca powinna być kontynuowana. Scenariusz spadkowy potwierdzony jest przez rynek kontraktów terminowych, gdzie fundusze lewarowane zaczęły zamykać długie pozycje. Dodatkowo analiza techniczna wspiera trend spadkowy.

Ropa WTI

Ostatni wzrost ceny doprowadził do nieuzasadnionego optymizmu. Widać to choćby po pozycjonowaniu się zarządzających na rynku kontraktów terminowych, ale też po optymizmie drobnych inwestorów. Dodatkowo rosnąca produkcja w USA powinna powodować spadki.

WIG20

Kilkumiesięczna wyprzedaż dobiegła końca. WIG20 wciąż jest jednym z najtańszych indeksów na świecie. Obecna globalna hossa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, co sprzyja mocniejszemu odbiciu na polskim parkiecie.

Pytania do... Daniela Schittka, analityka rynków finansowych X-Trade Brokers DM

Ostatnie dni przyniosły wyraźne umocnienie dolara. Jaki jest potencjał do dalszej zwyżki amerykańskiej waluty?

Druga połowa kwietnia przynosi wyraźne umocnienie dolara i jednocześnie osłabienie walut rynków wschodzących – te tendencje są ze sobą powiązane. Podstawową przyczyną jest wzrost rynkowych stóp procentowych w USA, szeroko komentowany zwłaszcza w przypadku rentowności obligacji 10-letnich. Pozornie może to się wydawać oczywiste, ale w praktyce tak oczywiste nie jest. Na przestrzeni ostatnich miesięcy kurs dolara nie reagował na rosnącą różnicę w rentownościach obligacji względem euro czy jena, m.in. ze względu na wyraźną preferencję administracji Donalda Trumpa dla słabszej waluty. Teraz jednak za wzrostem rynkowych stóp procentowych zdaje się stać najsilniejsze od lat zagrożenie wzrostem inflacji. Mowa o rosnących cenach ropy naftowej i kontekście, w którym występują. Ceny ropy rosną teraz w tempie powyżej 40 proc. rok do roku, co wynika z realnego ryzyka powrotu sankcji na Iran oraz preferencji Arabii Saudyjskiej, ograniczającej swoje wydobycie pomimo załamania produkcji w Wenezueli, w celu stworzenia jak najlepszych warunków przed początkiem oferty publicznej akcji Aramco.

Wzrost inflacji ma szczególnie silne znaczenie w USA, ponieważ cykl koniunkturalny jest tam znacznie bardziej zaawansowany niż np. w Europie. Sama inflacja jest na wyższym poziomie (wkrótce nawet inflacja PCE będzie powyżej celu Fedu), a nasycony rynek pracy rodzi ryzyko nasilenia żądań płacowych i w konsekwencji wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy. W konsekwencji Fed znacznie prędzej zareaguje na wzrost inflacji niż np. Europejski Bank Centralny. To sprawia, że wyprzedany dolar wreszcie notuje korekcyjne umocnienie, na które zasłużył od jakiegoś czasu. Długoterminowo dolar jednak jest nadal wyprzedany, dlatego nie oczekuję głębokiego spadku EUR/USD poniżej 1,20.

Jakie są główne plany XTB na kolejne miesiące?

W 2018 r. planujemy umacnianie pozycji na rynkach, na których jesteśmy obecni, a także ekspansję geograficzną na nowe rynki. W najbliższych kwartałach skupimy się na rozwoju w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Ekspansję w Ameryce Łacińskiej rozpoczęliśmy od Chile i jesteśmy zadowoleni z jej efektów. Obecnie prowadzimy działalność marketingową w Meksyku i Peru. W przypadku Afryki naszym celem jest wejście do jednego kraju afrykańskiego na podstawie licencji. Jednocześnie pracujemy nad poszerzaniem oferty produktowej. Naszą ambicją jest stworzenie najlepszego w Europie kompletnego domu inwestycyjnego, z pełną gamą produktów. Mamy już ofertę dla bardzo aktywnych inwestorów – instrumenty CFD i kryptowaluty, wprowadzamy propozycje dla długoterminowych inwestorów, takie jak akcje rzeczywiste i ETF-y dla grupy mniej aktywnej na rynku. W przyszłości chcemy proponować kolejne produkty dla inwestorów o różnych profilach zachowań.

Portfele Parkietu
Portfel foreksowy. Typy ekspertów na końcówkę 2023 roku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfele Parkietu
Producenci gier pozostają w kręgu zainteresowań
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfele Parkietu
28 dywidendowych faworytów na trzeci kwartał
Portfele Parkietu
Portfel inwestycyjny. Kwietniowe prognozy dla walut, surowców, indeksów