Portfel techniczny

Spółka miesiąca: Akcje PCC Exol podrożały o 157,5 proc.

Przedstawiciel branży chemicznej był w lipcu jednym z najmocniej drożejących podmiotów notowanych na warszawskim parkiecie. W porywach miesięczna stopa zwrotu sięgała 315 proc., gdy 28 lipca kurs osiągnął lokalne maksimum na poziomie 13 zł. Ostatecznie miesiąc zakończył się wyceną 8,06 zł, co daje wynik 157,5 proc. To najwyższa stopa zwrotu w historii naszego portfela.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

PCC Exol wytypował na lipiec Sobiesław Kozłowski, ekspert Noble Securities. – Cena akcji spółki jest w silnym trendzie wzrostowym od przełomu lutego i marca. Podmiot jest beneficjentem pandemii w wyniku wzrostu popytu na środki powierzchniowo czynne. Układ wskaźników technicznych sprzyja popytowi: oscylator stochastyczny dopiero wchodzi w strefę wykupienia, co sprzyja technice strzału stochastycznego, natomiast wskaźnik trendu RSI znajduje się w obszarze neutralnym plus. Wzrost wartości obrotów zdaje się uwiarygodniać działania popytu – tłumaczył swój wybór miesiąc temu Kozłowski. Ekspert zdawał sobie sprawę z podwyższonej zmienności notowań. – Korekty w trendzie wzrostowym są o relatywnie zbliżonej skali, tj. 42 proc. w drugiej połowie marca, 31 proc. w kwietniu i 35 proc. w na przełomie maja/czerwca, tak jak odbicia, tj. 109 proc. w marcu oraz 102 proc. w kwietniu/maju – wyliczał. Te wahania utrzymały się także w lipcu. Relacja ATR((22) do ostatniej ceny zamknięcia wynosi w przypadku PCC Exol aż 16,1 proc. To zdecydowanie najwyższy wynik w lipcowym zestawieniu. Co ciekawe – na pierwszej sesji marca spółka utrzymywała podwyższoną zmienność. W poniedziałek przed południem cena rosła o 12,7 proc., do 9,08 zł.

Foto: GG Parkiet

Sobiesław Kozłowski, w przeciwieństwie do kilku innych analityków, nie podtrzymał jednak tej spółki w portfelu i na sierpień wytypował inną – przedstawiciela sektora informatycznego Comp. Zysk 157,5 proc. w lipcu sprawia, że ekspert Noble Securities wraca do rywalizacji o tytuł analityka technicznego roku. Konkurencja jest duża, a warunki rynkowe wymagające. Jak widać – jedno wskazanie może diametralnie zmienić sytuację. A chętnych do spekulacyjnych zagrań nie brakuje, co widać po obecności XTB w sierpniowym portfelu. Brokera wskazało do zestawienia aż dwóch analityków, choć każdy typuje niezależnie. PZ

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.