REKLAMA
REKLAMA

Portfel fundamentalny

Duże spółki w odstawce, eksperci szukają okazji na szerokim rynku

Propozycje analityków na lipiec przyniosły niewielkie zyski. Wyniki byłyby bardziej przekonujące, gdyby nie pogorszenie sytuacji na rynkach w końcówce miesiąca. Jakie spółki są w portfelach na sierpień?
Fotorzepa

Początek sierpnia przyniósł wyraźne ochłodzenie nastrojów na rynkach akcji, co negatywnie przełożyło się na ceny akcji na warszawskim parkiecie. Jeśli sytuacja szybko się nie ustabilizuje, o zyski może być znacznie trudniej niż w zakończonym miesiącu, który dla większości ekspertów z biur maklerskich, biorących udział w typowaniu firm o mocnych fundamentach, okazał się całkiem udany.

Brak miejsca dla firm z WIG20

W składzie portfeli na sierpień zaszło trochę zmian, bo kontynuacja odbicia notowań części firm zachęciła do realizacji zysków. W rezultacie w portfelach przygotowanych na kolejny miesiąc zabrakło miejsca dla spółek, które pozwoliły w ostatnim czasie dobrze zarobić (Arctic Paper, PKN Orlen), ale pojawiły się nowe propozycje.

Analizując propozycje na kolejny miesiąc, można zauważyć, że eksperci konsekwentnie stawiają na obiecujące spółki z szerokiego rynku akcji. W ich ocenie poza WIG20 nie brakuje firm o solidnych fundamentach, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji, potwierdzoną na przykład atrakcyjnymi poziomami wskaźników wyceny.

Równocześnie typujący w dalszym ciągu ograniczają ekspozycję na segment największych firm, który stał się dla nich zbyt ryzykowny. Po wyeliminowaniu z portfeli banków przed miesiącem, tym razem zabrakło miejsca dla Tauronu, PKN Orlen czy Orange. Z całego WIG20 w łaski naszych ekspertów zdołały się jedynie wkupić PGNiG i CCC. Obie spółki w ostatnim czasie zostały solidnie przecenione, co w ocenie ekspertów stwarza dobrą okazję do inwestycji w ich papiery – z nadzieją na odbicie kursów.

Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela, oprócz niskiej wyceny wskaźnikowej, są oczekiwania poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników za I półrocze (większość spółek ma to jeszcze przed sobą), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które przekonały ich solidnymi wynikami finansowymi lub dają nadzieję, że za takie rezultaty wkrótce pokażą. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich dalszej poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm. Argument dotyczący wyników miał istotne znaczenie w przypadku wyboru takich spółek, jak Grupa Azoty, PGNiG czy Play.

Ważnym czynnikiem wciąż są dywidendy. Wprawdzie sporo firm już podzieliło się zyskami, ale w obecnej, mocno niepewnej sytuacji na rynku spółki dywidendowe mogą się cieszyć większym zainteresowaniem z uwagi na stabilniejszą sytuację finansową i bardziej defensywny charakter.

Typy na sierpień

Jedną z najczęściej wskazywanych spółek w portfelach na sierpień jest ZE PAK, na którego postawiło aż czterech brokerów. Powodem nie są jednak przekonujące fundamenty energetycznej spółki, lecz wezwanie ogłoszone z końcem lipca przez podmiot pośrednio kontrolowany przez Zygmunta Solorza, w czym eksperci upatrują swojej szansy na łatwy zarobek. W ocenie typujących perspektywa podwyższenia ceny w wezwaniu wydaje się realna z uwagi na niską premię zawartą w oferowanej cenie. Podobnego zdania jest rynek. Akcje elektrowni są wyceniane wyraźnie powyżej ceny z wezwania.

Na celowniku dwóch biur maklerskich znalazła się Polenergia, której notowania systematycznie zyskują już od kilkunastu miesięcy. Analitycy podkreślają poprawę sytuacji rynkowej producentów zielonej energii. – Sprzyjająca koniunktura dla OZE i farm wiatrowych, rekordowy lipiec pod względem produkcji energii elektrycznej – uzasadniają swój wybór analitycy Noble Securities.

Do łask kupujących powróciły też walory deweloperów. W tym miesiącu w kręgu ich zainteresowań znalazły się Archicom, Dom Development czy LC Corp. W ich przypadku decydującym argumentem są stosunkowo niskie wyceny, które zdaniem analityków nie mają uzasadnienia w ich solidnych fundamentach, oraz wysokie dywidendy, które należą do najbardziej atrakcyjnych na całym rynku.

Po dłuższym okresie nieobecności w portfelach eksperci dostrzegli potencjał w papierach LiveChata, choć jego notowania zyskują już od dłuższego czasu. Dały prawie 45-proc. stopę zwrotu od początku tego roku. – W ostatnich miesiącach obserwujemy poprawę dynamiki pozyskania klientów, co wraz z silnym kursem dolara względem polskiej waluty sprzyjać będzie poprawie wyników w kolejnych kwartałach – wskazują analitycy BM BNP Paribas.

Typujący lepsi od rynku

Lipiec – mimo zmiennej koniunktury rynkowej – okazał się stosunkowo udany dla większości uczestników rywalizacji portfeli fundamentalnych. Selekcja spółek przyniosła pozytywne rezultaty. Wprawdzie stopy zwrotu portfeli były mniej efektowne niż w poprzednich miesiącach, ale większość biur była górą w rywalizacji z rynkiem. Średnia stopa zwrotu z wszystkich siedmiu portfeli była w lipcu 0,7 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku spadł o 0,9 proc.

W lipcu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z DM BDM. Okres ten zamknęli 2,9-proc. stopą zwrotu, zostawiając w tyle BM BNP Paribas i Millennium DM, które zwiększyły stan posiadania odpowiednio o 2,8 i 2,6 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, a w dwóch przypadkach pojawiła się strata.

Po siedmiu miesiącach tegorocznej rywalizacji z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na pozycji lidera umocnili się analitycy Noble Securities – od początku roku ich stopa zwrotu to prawie 38 proc. Wyprzedzają ekspertów BNP Paribas BM, których portfel jest 23,6 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji znaleźli się analitycy z DM BDM – tworzony przez nich portfel zwiększył wartość o 19,8 proc.

Łącznie od początku tego roku portfele ekspertów uczestniczących w rywalizacji mają dodatnią średnią stopę zwrotu na poziomie ponad 21 proc. To wynik wyraźnie lepszy od WIG, który w tym samym czasie wzrósł jedynie o 3,4 proc.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA