Portfel fundamentalny

Maj rozczarował. Duże spółki nadzieją na poprawę stopy zwrotu

Większość pomysłów inwestycyjnych wskazanych na maj się nie sprawdziła. Czy nowe spółki wytypowane przez ekspertów na ten miesiąc przyczynią się do osiągnięcia pozytywnych wyników przez portfele?
AFP

 

Wytypowane przed miesiącem spółki w zdecydowanej większości nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Przecena, jakiej doświadczyła w ostatnich miesiącach spora liczba firm z warszawskiego parkietu, skłoniła ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych do poszukiwań nowych okazji na rynku. W efekcie w składach portfeli na czerwiec doszło do istotnych roszad.

Duże spółki wróciły do łask

Gdy analizuje się propozycje zgłoszone przez brokerów do czerwcowych portfeli, widać, że przynajmniej niektórzy z nich wyciągnęli wnioski z rozczarowującego poprzedniego miesiąca i zmienili taktykę, stawiając na większą dywersyfikację. Łaskawszym okiem spojrzeli na największe firmy z indeksu WIG20, które okazały się stosunkowo bardziej odporne na ostatnie wstrząsy, a ich udział w portfelach fundamentalnych był dotąd znikomy.

Szans na zarobek nasi typujący upatrują m.in. w sektorze bankowym. Dostrzegli potencjał w papierach PKO BP, które przez dłuższy czas były nieobecne w portfelach. Na bankowego giganta w czerwcu postawiło dwóch brokerów.

– Po słabszym I kwartale tego roku banki powinny notować wyższe dynamiki wyników w kolejnych kwartałach, spadki kursów w maju z zapasem zdyskontowały naszym zdaniem obawy o sytuację w Getin Banku i Idea Banku – wyjaśniają swój wybór analitycy BNP Paribas BM.

Do łask powróciło też PGNiG, którego notowania w ostatnich miesiącach zaliczyły korektę, w czym akurat część analityków dostrzegła szansę. – Za spółką przemawiają atrakcyjna wycena: C/Z'19 = 11x, stopa dywidendy sięgająca 3 proc. w 2019 r. Dużo negatywnych danych jest już w cenie akcji – przyznają eksperci Noble Secutities.

Rośnie też grono zwolenników Tauronu, którego akcje są już obecne w dwóch portfelach. Tym razem na energetyczną firmę postawili eksperci z BNP Paribas BM, którzy zwrócili uwagę na pozytywne akcenty w strategii (sprzedaż mniej rentownych aktywów w celu ograniczenia zadłużenia) i spodziewaną poprawę wyniku dystrybucji od II kwartału.

Na celowniku znalazł się też KGHM. Miedziowy koncern raportem za I kwartał sprawił inwestorom pozytywną niespodziankę, co jest dobrym prognostykiem dla całego 2019 r. Wzrost produkcji miedzi przełożył się na wzrost sprzedaży i poprawę wyników.

Okazje z szerokiego rynku

Mimo pewnych trudności eksperci nie ustają w poszukiwaniach okazji z szerokiego rynku akcji, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja w tym segmencie rynku może przynieść pozytywne rezultaty. Dlatego korektę w segmencie małych i średnich firm niektórzy z naszych typujących potraktowali jako okazję do tańszych zakupów.

Tym samym wśród propozycji na kolejny miesiąc tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Jej potwierdzeniem mogą być relatywnie niskie poziomy wskaźników wyceny rynkowej, będące z reguły efektem korekty notowań. Tym eksperci tłumaczą pojawienie się w portfelach walorów m. in. Enter Air, Stalproduktu czy Wieltonu.

W odpowiedzi na osłabienie rynkowej koniunktury eksperci coraz bardziej są skłonni stawiać na spółki bardziej defensywne, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej.

Tym można tłumaczyć utrzymujące się zainteresowanie producentami gier, których produkty trafiają na rynek globalny. Stąd do obecnych już w portfelach takich przedstawicieli branży, jak 11 bit studios i Ten Square Games dołączyły CD Projekt i PlayWay. W przypadku producenta „Wiedźmina" eksperci liczą na pozytywne przyjęcie przez inwestorów prezentacji długo wyczekiwanej gry „Cyberpunk 2077" na zbliżających się targach E3. Argumentem za PlayWayem są z kolei solidne wyniki i oczekiwania związane z kolejnymi premierami gier.

Kluczowy wpływ na podejmowane decyzje miał też zakończony niedawno sezon publikacji raportów z wynikami za I kwartał 2019 r. Uwagę specjalistów zwróciły przede wszystkim te firmy, które pochwaliły się solidnymi rezultatami, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach 2019 r. Argument ten był kluczowy przy wyborze takich spółek, jak Grupa Azoty, Famur, KGHM czy PlayWay. Jednocześnie eksperci chętnie pozbywali się z portfeli firm, które wyraźnie zawiodły swoimi osiągnięciami.

Maj pod kreską

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych miały utrudnione zadanie. Z początkiem maja na warszawskiej giełdzie nieoczekiwanie rozwinęła się korekta, która zabrała część zysków wypracowanych w poprzednich miesiącach. Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom sezon publikacji raportów wynikowych za I kwartał, który obfitował zarówno w pozytywne i negatywne zaskoczenia, co zatrzęsło notowaniami niejednej spółki.

Tylko jeden z siedmiu portfeli stawił czoła majowej korekcie, wypracowując dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. Odbiło się to na uśrednionej stopie zwrotu z wszystkich portfeli – w zakończonym miesiącu wyniosła ona 4,6 proc. pod kreską, podczas gdy WIG wykazał nieco mniejszy spadek – 3,7 proc. Równocześnie eksperci od fundamentów przegrali w pojedynku toczonym na łamach „Parkietu" z analitykami technicznymi. Stworzony przez nich portfel (podsumowaliśmy go w środowym wydaniu „Parkietu") stracił w ubiegłym miesiącu tylko 1,3 proc.

Zyskiem w maju mogą się pochwalić jedynie analitycy Noble Securities, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 1,5 proc. Wyprzedzili ekspertów DM BDM, których portfel stopniał o 4,7 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Domu Analiz SII, którzy w maju zmniejszyli swój stan posiadania o 5,3 proc.

Zacznie lepiej dokonania ekspertów wyglądają, jeśli weźmiemy pod uwagę stopy zwrotu wypracowane od początku 2019 r. Po pięciu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem mogą się pochwalić wszyscy uczestnicy. Dzięki najlepszemu wynikowi w maju na prowadzeniu umocnili się analitycy Noble Securities, którzy mogą się pochwalić stopą zwrotu na poziomie ponad 28 proc. Z kolei portfel wicelidera, Haitong Banku, jest o prawie 13 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Trzecią pozycję utrzymali analitycy BNP Paribas BM ze stopą zwrotu 11,4 proc.

Łącznie od początku 2019 r. fundamentalne portfele „Parkietu" wypracowały średnią dodatnią stopę zwrotu na poziomie 12,6 proc. Dla porównania: indeks WIG w tym samym czasie zyskał zaledwie 0,4 proc.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.