Portfel fundamentalny

Średnie spółki dobrym pomysłem na zarobek w maju

Kwietniowe propozycje w większości nie zawiodły ekspertów od fundamentów. Czy spółki wytypowane do majowych portfeli podtrzymają dobrą passę?
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Eksperci z biur maklerskich, biorący udział w typowaniu firm o mocnych fundamentach, w dalszym ciągu stawiają na obiecujące spółki z szerokiego rynku akcji. W składzie portfeli zaszło jednak sporo zmian, bo kontynuacja odbicia notowań wielu firm zachęciła do realizacji zysków.

Typy ekspertów na maj

Analizując propozycje zgłoszone do majowych portfeli, widać, że swojej szansy szukają przede wszystkim wśród „średniaków" z segmentu mWIG40. Korektę części firm z tego segmentu niektórzy z naszych typujących potraktowali jako okazję do zakupów. Jedną z takich okazji może być Kruk, na którego stawia aż czterech brokerów (z czego w jednym portfelu znalazł się jako nowa spółka). – Niska wycena po ubiegłorocznych spadkach w połączeniu z dobrymi wynikami za I kwartał i zapowiedziami odnośnie do dalszego odbicia rentowności nabywanych portfeli tworzy naszym zdaniem okazję inwestycyjną – argumentują eksperci BNP Paribas BM.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też akcje Neuki – poprawy spodziewa się dwóch brokerów. W maju dystrybutora farmaceutyków dołączyli do portfela analitycy Noble Securities, uzasadniając wybór planowanym skupem akcji własnych, atrakcyjną dywidendą i pozytywnymi oczekiwaniami na wyniki I kwartału br.

Foto: GG Parkiet

Do łask powróciła Amica, obecna w dwóch portfelach. Za producentem sprzętu AGD przemawiają czynniki fundamentalne – firma coraz mocniej stawia na ekspansję zagraniczną, co znajduje przełożenie na rosnącą sprzedaż, a efekty przeprowadzonych inwestycji znajdują odzwierciedlenie w poprawiających się marżach. – Wykorzystujemy ostatnią korektę kursu do nabycia akcji spółki, której perspektywy oceniamy pozytywnie (spodziewana wyraźna poprawa wyników w I kwartale br.) – wyjaśniają analitycy BNP Paribas BM.

Po dłuższym okresie nieobecności w portfelach eksperci znów dostrzegli potencjał w papierach spółek energetycznych, stąd pojawienie się Enei. Eksperci liczą, że rynek wkrótce zmieni nastawienie do firm z tego sektora. – Oczekiwane opublikowanie rozporządzenia o rekompensatach powinno zakończyć okres niepewności, który zaowocował ponad 30-proc. przeceną akcji spółki – uważają analitycy Millennium DM.

Foto: GG Parkiet

Z pozostałych średnich spółek z indeksu mWIG40 uwagę ekspertów zwróciły 11 bit studios, Asseco Poland, Comarch, Neuca i Famur.

Natomiast małe spółki, reprezentujące sWIG80, tym razem były mniej rozchwytywane. W tym segmencie selekcja była ostrzejsza, stąd mocno ograniczona liczba przedstawicieli znalazła się w majowych portfelach. Najwięcej zwolenników w tym segmencie mają Ten Square Games, Rainbow Tours i Wirtualna Polska.

Ograniczonym wzięciem cieszyli się uczestnicy indeksu WIG20. W dodatku, w przeciwieństwie do poprzednich miesięcy, nasi specjaliści chętniej pozbywali się ich papierów z portfela (Alior, KGHM), niż je typowali z myślą o zyskach w kolejnym miesiącu. Z tego segmentu w łaski naszych ekspertów zdołały się jedynie wkupić CCC i Tauron. Obie spółki w ostatnim czasie zostały solidnie przecenione, co w ocenie ekspertów stwarza dobrą okazję do inwestycji w ich walory.

Wyniki kwartalne i dywidendy pod lupą

Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela, oprócz niskiej wyceny wskaźnikowej, były oczekiwania poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników za I kwartał (większość spółek ma to jeszcze przed sobą), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały czym pochwalić. Argument ten miał istotne znaczenie w przypadku takich spółek, jak 11 bit studios, Amica, Amrest, Neuca, Wirtualna Polska czy Ten Square Games.

Ważnym argumentem są też dywidendy. Spora grupa spółek już przedstawiła swoje plany odnośnie do podziału zysków, więc inwestorzy dobrze wiedzą, czego mogą się spodziewać. W wielu przypadkach wskaźnik stopy dywidendy zapowiada się bardzo atrakcyjnie, co może zwiększyć zainteresowanie niektórymi spółkami.

Zyskowny kwiecień

Kwiecień okazał się udany dla większości uczestników rywalizacji portfeli fundamentalnych, przygotowywanych przez biura maklerskie, mimo zmiennej koniunktury rynkowej. Selekcja spółek przyniosła pozytywne rezultaty. Wprawdzie stopy zwrotu portfeli były mniej efektowne niż w poprzednich miesiącach, ale ponad połowa biur była górą w rywalizacji z rynkiem. Uśredniona stopa zwrotu z wszystkich siedmiu portfeli była w kwietniu 2 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku zyskał 0,8 proc.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z DM BDM. Kwiecień zamknęli 5,2-proc. stopą zwrotu, zostawiając w tyle Noble Securities i BNP Paribas BM, które zwiększyły stan posiadania odpowiednio o 3,4 i 3 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, a w jednym przypadku pojawiła się strata.

Po czterech miesiącach tegorocznej rywalizacji z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na pozycji lidera umocnili się analitycy Noble Securities – od początku roku ich stopa zwrotu to ponad 26 proc. Wyprzedzają ekspertów Haitong Banku, których portfel jest 19,3 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji są analitycy z BNP Paribas BM – tworzony przez nich portfel powiększył się o 18,7 proc.

Łącznie od początku roku portfele naszych ekspertów mają dodatnią uśrednioną stopę zwrotu na poziomie prawie 18 proc. To wynik wyraźnie lepszy od WIG, który w tym samym czasie wzrósł jedynie o 4,3 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- TIM | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Selena | Liczymy na kontynuację poprawy wyników finansowych.

- Tauron | Lepsze od oczekiwań wyniki za I kwartał 2019 r.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Famur | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszej spółce.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Enea | Oczekiwane opublikowanie rozporządzenia o rekompensatach powinno zakończyć okres niepewności, który zaowocował ponad 30-proc. przeceną akcji spółki.

BNP Paribas BM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alior Bank, Grupa Azoty | Zamiana na bardziej atrakcyjne podmioty.

- Ten Square Games | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Amica, AmRest | Wykorzystujemy ostatnią korektę kursu do nabycia akcji spółek, których ocena jest pozytywna (spodziewana wyraźna poprawa wyników w I kwartale br.)

- Kruk | Niska wycena po ubiegłorocznych spadkach w połączeniu z dobrymi wynikami za I kwartał i zapowiedziami odnośnie do dalszego odbicia rentowności nabywanych portfeli tworzy naszym zdaniem okazję inwestycyjną.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Auto Partner, Polenergia | Realizacja zysku.

- Enter Air, KGHM, Quercus TFI, Votum | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asseco Poland | Za spółką przemawiają 6,2 mld zł portfela zamówień na 2019 r. i atrakcyjna dywidenda (3,07 zł na akcję).

- Dekpol | Atrakcyjna wycena C/Z = 9,1x, efektowna poprawa zysku netto (wzrost o 38 proc. r./r.) w IV kwartale 2018 r.

- Famur | Sprzyjająca koniunktura w górnictwie, efekty synergii (KOPEX), oczekiwana finalizacja sprzedaży PBSz wpłynie na dywidendę oraz akwizycje.

- LiveChat | Typ pod wezwanie, osłabienie USD/PLN, wzrost skuteczności akwizycyjnej.

- Neuca | Skup do 200 tys. akcji własnych, 7,4 zł dywidendy na akcję, oczekiwany mocny I kwartał br.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alior | Przebudowa portfela.

- GPW | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Comarch | Oczekujemy dobrych wyników za I kwartał 2019 r. Atrakcyjna wycena.

- Wirtualna Polska | Oczekujemy dobrych wyników za I kwartał 2019 r. Atrakcyjna wycena.

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Ten Square Games | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Mex Polska | Ze względu na niską bazę i sprzyjające otoczenie rynkowe liczymy na wyraźną poprawę wyników w I kwartale 2019 r. Jednocześnie zwracamy uwagę na duże przyspieszenie otwarć nowych lokali w ostatnich miesiącach, a także na relatywnie niskie wartości wskaźników rynkowych.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alumetal | Realizacja zysku.

- LC Corp | Zamiana na bardziej perspektywiczne spółki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- 11 bit studios | Oczekujemy dobrych wyników za I kwartał 2019 r.

- CCC | Przecena po wynikach za I kwartał 2019 r. okazją do zajęcia długiej pozycji.

- Ten Square Games | Oczekujemy dobrych wyników za I kwartał 2019 r.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.