Parkiet PLUS

Przed podatkiem od kryptowalut nie uciekniesz

Opisanie – w sposób jednoznaczny – zasad opodatkowania dochodów uzyskanych z tzw. kryptowalut (np. bitcoina) jest bardzo trudne, jednak potrzebne z uwagi na popularyzację tego sposobu uzyskiwania dochodu.
Foto: AFP

Co do tego, że kryptowaluty generują dochód i powinien być on opodatkowany, nie ma żadnej wątpliwości.

Wstęp

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, bo tylko na nim skupimy się w tym artykule, stanowi w art. 2 m.in., że z opodatkowania wyłączone są przychody wynikające z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Z tego przepisu możemy wysnuć następujący wniosek: skoro operacje związane z pozyskiwaniem i wykorzystaniem kryptowalut nie są w Polsce prawnie zakazane, dochód z nich wynikający powinien być obciążony właściwie naliczonym podatkiem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.