Parkiet PLUS

Testy na utratę wartości majątku. Spółki tworzą i odwracają odpisy

Testy na utratę wartości majątku przyczyniają się nie tylko do pomniejszania aktywów, ale też zwiększania ich wyceny. Ostatnio taka sytuacja wystąpiła w Orlenie, Enerdze i Bogdance.
Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen.
Fotorzepa/Robert

Ostatnie tygodnie w giełdowych spółkach obfitowały w działania polegające na przeprowadzaniu testów na utratę wartości majątku. Część spółek już podała ich wyniki. Wiadomo więc, że o ile we wcześniejszych latach w następstwie tych operacji tworzono niemal wyłącznie odpisy, które obniżały wyniki spółek, o tyle w tym roku dość często mamy do czynienia z działaniami, które je zwiększają.

Analitycy i same spółki zwracają uwagę, że co do zasady odpisy mają charakter czysto księgowy i nie powinny mieć wpływu na postrzeganie giełdowych firm. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Czasami mocno zniekształcają ich wyniki i mogą się przyczyniać do obniżenia kwoty przeznaczanej na dywidendę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.