Oszczędzanie

Jeśli wzrośnie oprocentowanie depozytów, to bardzo niewiele

Na podwyżce stóp procentowych stracą klienci banków, którzy zaciągnęli w nich jakikolwiek kredyt. Deponenci będą nadal realnie tracić, choć być może minimalnie mniej.
Foto: Bloomberg

Stało się niespodziewane: Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Referencyjna to już nie 0,1, lecz 0,5 proc. Zdrożeją kredyty hipoteczne – z wyliczeń Expandera wynika, że rata przeciętnego kredytu na kwotę 330 000 zł na 25 lat wzrośnie o 69 zł. Zdrożeją jednak również kredyty samochodowe, pożyczki gotówkowe, debety w koncie czy oprocentowanie kart kredytowych. Wiele z nich dotychczas miało oprocentowanie wynoszące 7,2 proc., a więc maksymalny dopuszczalny przez prawo poziom. Teraz ten limit wzrośnie do 8 proc. Czy na jakąś poprawę sytuacji mogą liczyć osoby trwające przy depozytach bankowych?

Podwyżka nie ostatnia?

– Polska to kolejny kraj, w którym podniesiono oficjalne stopy procentowe. Poza Polską stopy od początku roku podniesiono jeszcze w 17 istotnych gospodarczo krajach. Stopy podniosło wiele krajów z naszej części Europy – Czechy, Węgry, Rumunia i Rosja. A poza tym m.in. Norwegia, Brazylia, Meksyk, Korea i Nowa Zelandia. To prawdopodobnie dopiero początek serii podwyżek na całym świecie – zauważa Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.