REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Inwestowanie. Polacy wolą długoterminowe obligacje niż długoterminowe depozyty

W maju sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 1243 mln zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się 3-miesięczne obligacje oszczędnościowe.
Foto: Adobestock

Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup 426 mln zł (34-proc. udział w strukturze sprzedaży). Popularnością cieszyły się również obligacje 4-letnie (29 proc.) i 2-letnie (26 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 10-letnie (9 proc.) oraz 3-letnie (2 proc.).

– Wartość sprzedaży w maju przekroczyła 1,2 mld zł. Łączna sprzedaż wszystkich obligacji oszczędnościowych od początku roku wyniosła ponad 5,5 mld zł i była o blisko 20 proc. wyższa od analogicznego okresu w 2018 r. W porównaniu z majem 2018 r. klienci chętniej wybierali obligacje o dłuższym terminie zapadalności. Dobrze widać to na przykładzie obligacji 4-letnich, które obecnie stanowią 29 proc. wszystkich sprzedanych obligacji wobec 22 proc. z maja ubiegłego roku. Udział najkrótszych obligacji z oferty, 3-miesięcznych, spadł w tym okresie do 34 proc. z 43 proc. – komentuje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA