Sytuacja, która powstała po aresztowaniu wiceprezes Huawei, nie została w żaden sposób wyjaśniona, ale ostatnie sygnały z Pekinu wskazują, że jest w dalszym ciągu skłonny do rozmów z Waszyngtonem. W kontekście samego zachowania rynków warto dodać, że w obecnym otoczeniu rynkowym odreagowanie oznacza jednak brak silnych spadków i zwyżki nierekompensujące wcześniejszych strat.

Inwestorzy czekali przede wszystkim na decyzję EBC. Ta była zgodna z wcześniejszymi oczekiwaniami. Zakończony został program skupu obligacji, jednak odsetki i kapitał z zapadających obligacji w portfelu EBC będą w dalszym ciągu reinwestowane. Stopy procentowe pozostaną bez zmian przynajmniej do końca lata 2019 r. W tle jednak w dalszym ciągu przebijał się temat brexitu i wygrane przez Theresę May głosowanie nad wotum zaufania dla jej rządu, co jest pośrednio dobrą informacją. Jednak w perspektywie finalnego kształtu wyjścia Wielkiej Brytanii z europejskiej Wspólnoty obraz pozostaje pod mało przejrzystą londyńską mgłą. Nieco optymizmu wlała w serca inwestorów informacja o ustępstwach włoskiego rządu przed Brukselą i rewizji budżetu. Spowodowało to spadek rentowności obligacji, na czym skorzystały również krajowe papiery.

W tym tygodniu wszystkie oczy będą zwrócone na odbywające się w środę posiedzenie FOMC. Ostatnie sygnały przedstawicieli Fedu były gołębie, jednak kluczowy będzie komunikat po posiedzeniu, który nakreśli zachowanie zarówno dolara, jak i amerykańskiej krzywej stóp procentowych w perspektywie najbliższych miesięcy. Sama podwyżka stóp o 0,25 pkt proc. jest raczej pewna. Tym samym wtorkowa i środowa sesja mogą upłynąć zarówno na rynku amerykańskim, jak i europejskich parkietach w atmosferze oczekiwania, inwestorzy będą prawdopodobnie wstrzymywać się ze zmianą swoich pozycji do poznania oficjalnego nastawienia Fedu.

Ponadto w Polsce poznamy dane o listopadowej produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz dynamice wynagrodzeń, co pozwoli uściślić szacunki odnośnie do tempa wzrostu PKB w IV kwartale. Z innych istotnych publikacji ekonomicznych wymienić należy odczyty indeksu nastrojów niemieckich przedsiębiorców IFO oraz piątkowe dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych, m.in. kolejne rewizje PKB za III kwartał.

Bieżący tydzień jest ostatnim tygodniem handlu w tym roku, w którym na rynkach będziemy mogli obserwować wysokie obroty. ¶