Uspokojenie napięcia geopolitycznego wspiera notowania indeksów giełdowych oraz długu z rynków rozwijających się.
Zyskują także waluty krajów wschodzących, a kurs EUR/PLN wrócił w okolice 4,3. W kwietniu jednak nasza waluta zachowuje się wyraźnie słabiej niż czeska korona i węgierski forint. Czynnikiem wspierającym może być osłabienie dolara i wzrost kursu EUR/USD.
Podwyższona zmienność była też widoczna na rynku obligacji skarbowych. Rentowność krajowych dziesięciolatek przebiła 5,8 proc. i jest najwyższa od października 2023 r. Podobnie zachowywały się papiery pięcioletnie, które są kwotowane powyżej 5,6 proc. Obligacje podążają za rynkami bazowymi, gdzie również obserwujemy wzrosty rentowności. Kwotowania amerykańskich papierów dziesięcioletnich zbliżyły się do 4,65 proc., ustanawiając tegoroczne maksimum. Podobnie zachowują się obligacje niemieckiego rządu. Dochodowość papierów dziesięcioletnich jest najwyższa od jesieni ubiegłego roku i przebiła 2,5 proc.
W takim otoczeniu rozszerza się spread między dziesięcioletnimi papierami Polski i Niemiec.
Na początku marca zostało ustanowione tegoroczne minimum na poziomie 282 pkt baz. W ostatnich tygodniach doszło jednak do wzrostu spreadu, który wynosi już 333 pkt baz. Względem amerykańskich dziesięciolatek ta różnica utrzymuje się blisko 120 pkt baz. Na początku roku kształtował się on powyżej 135 pkt baz.