Tydzień rekordów

Choć kluczowym wydarzeniem zeszłego tygodnia miała być decyzja i komunikat Rezerwy Federalnej, to od początku sierpnia rynki były bardziej pod wpływem decyzji Donalda Trumpa, który poinformował o nałożeniu kolejnych ceł na chińskie towary od 1 września.

Publikacja: 06.08.2019 05:00

Izabela Sajdak, CFA analityk

Izabela Sajdak, CFA analityk

Foto: materiały prasowe

Próba działań odwetowych władz w Pekinie powoduje, że apetyt na ryzyko na świecie wyraźnie maleje. W efekcie rentowność treasuries zeszła nawet do 1,75 proc., a więc poziomu sprzed wyboru Trumpa na prezydenta w listopadzie 2016 r.

Jeszcze silniejsza reakcja była widoczna na niemieckiej krzywej. Dochodowość 10-letniego bunda spadła chwilowo poniżej minus 0,53 proc., ustanawiając kolejne historyczne minimum notowań. Parę minut później cena 30-letnich obligacji Niemiec urosła do rekordowego poziomu, co przełożyło się na pierwszy w historii spadek rentowności papieru o tak długim terminie do wykupu w okolice 0,06 proc. poniżej zera.

Groźba eskalacji wojen handlowych wraz z rozczarowującym tonem komunikatu Fedu po zeszłotygodniowym posiedzeniu przyczyniła się do silnego umocnienia obligacji na rynkach bazowych. Te papiery zachowywały się lepiej niż polski dług, choć od piątku wyraźnie drożeją aktywa ze środka i długiego końca polskiej krzywej. W poniedziałek rano rentowność DS1029 oscylowała blisko 2,02 proc.

Skutkiem obniżki stóp procentowych oraz zapowiedzi wcześniejszego zakończenia programu redukcji bilansu za oceanem był również wzrost wartości obligacji o negatywnej rentowności na świecie. Wartościowo został ustanowiony nowy rekord, bowiem rynkowa kapitalizacja indeksu Bloomberg Barclays Global Negative Yielding Debt przekroczyła 14,5 bln dolarów. Aktualnie w indeksie znajduje się ponad 3740 obligacji zarówno skarbowych, jak i korporacyjnych, których rentowność jest ujemna. Więcej niż 25 proc. to obligacje wyemitowane przez Japonię, których wartość przekracza 3,5 bln dolarów.

Biorąc pod uwagę kapitalizację rynku długu mierzoną indeksem Bloomberg Barclays Global Aggregate, udział papierów z ujemną rentownością na świecie wynosi już 26,28 proc. Globalny wskaźnik obejmuje papiery o ratingu inwestycyjnym z 24 rynków, zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się, w lokalnych walutach. W skład tego indeksu wchodzi poza obligacjami skarbowymi również dług korporacyjny i sekurytyzowany. Obecny rekordowy udział obligacji handlowanych z negatywną rentownością jest o prawie 30 pkt baz. wyższy od poprzedniego maksimum sprzed ponad trzech lat. Od tego czasu wartość emisji generujących ujemną dochodowość wzrosła o ponad 2 bln dolarów, a papierów z ratingiem inwestycyjnym o ponad 8,1 bln USD. ¶

Okiem eksperta
Europa podejmuje decyzje...
Okiem eksperta
WIG z apetytem na rekordy
Okiem eksperta
Cisza przed czy po burzy?
Okiem eksperta
Bliski Wschód pretekstem zakończenia wzrostów?
Okiem eksperta
Rynek już czeka na wyniki technologicznych gigantów
Okiem eksperta
Niedoceniane surowce