Obligacje

Czas obligacji antyinflacyjnych jeszcze nie minął

Na koniec 2020 r. wartość obligacji oszczędnościowych oferowanych inwestorom indywidualnym wzrosła o prawie 14 mld zł (50,7 proc.), do 41,5 mld zł, wobec wzrostu o 7,8 mld zł (39,7 proc.) rok wcześniej.
Foto: Adobestock

Obligacje oszczędnościowe wciąż pozostają marginalną formą finansowania wydatków państwa, ale margines ten stale się poszerza. Na koniec 2019 r. obligacje oferowane inwestorom indywidualnym stanowiły 2,8 proc. zadłużenia Skarbu Państwa, a na koniec 2020 r. było to już 3,8 proc. Zainteresowanie, jakim inwestorzy indywidualni obdarzyli papiery Ministerstwa Finansów, ma też coraz większy udział w finansowaniu tempa wzrostu zadłużenia. W 2020 r. całkowity dług skarbu wzrósł o 124,1 mld zł (o 12,8 proc.), z czego 11,3 proc. sfinansowali właśnie inwestorzy indywidualni. Rok wcześniej obligacje oszczędnościowe miały aż 41-proc. udział we wzroście zadłużenia, ale w 2019 r. zadłużenie państwa rosło oczywiście znacznie wolniej (o 19 mld zł lub o 2 proc.).

Choć wyniki sprzedaży prezentowane co miesiąc przez resort finansów wskazują na spore i rosnące zainteresowanie inwestorów obligacjami trzymiesięcznymi, które osiągają nawet 50-proc. udział w miesięcznej sprzedaży, rzeczywiste wybory inwestorów są odmienne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.